Scenariusze lekcji i treningu

Problemy techniczne marszu nordic walking

  W marszu z kijkami wykonywanych jest wiele ruchów – strukturą zewnętrzną przypominających zwykły marsz, który przez każdego sprawnego człowieka wykonywany jest codziennie.
   Kijki dołączone do podstawowego cyklu kroku marszowego mają za zadanie przede wszystkim uaktywnić w większym zakresie ramiona, które podczas klasycznego marszu bez kijków wykonują jedynie niewielkie naprzemianstronne ruchy w płaszczyźnie strzałkowej skoordynowane z pracą nóg. Aby maksymalnie wykorzystać przeznaczone do marszu kijki specjaliści opracowali technikę nordic walking przy dużej intensywności ćwiczeń (szybkim i prawidłowym technicznie marszu) uaktywniającą nawet do 90% mięśni człowieka.

Pliki do pobrania

technika_nordic_walking.pdftechnika_nordic_walking.pdf

Artykuł do pobrania

Rozgrzewka meczowa – przygotowanie do zawodów w piłce ręcznej

  Zadania trenera przed meczem można podzielić na szkoleniowe i organizacyjne. Do organizacyjnych należy między innymi obserwacja i organizacja rozgrzewki. Czym wyższy poziom reprezentuje drużyna tym bardziej widać prawidłowo zorganizowaną rozgrzewkę i jej sensowny przebieg. 

 

Pliki do pobrania

Wzorcowy zapis scenariusza – lekcji wychowania fizycznego

   Zebrane wskazówki mogą być pomocne podczas programowania różnych lekcji wychowania fizycznego. W artykule opracowano kolejne etapy budowania i następnie zapisu konspektu lekcji wf, zgodnie z systemem obowiązującym w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Materiał pokazuje, jak powstaje zapis lekcji zabaw i gier ruchowych. Jako przykład posłużyła lekcja wf dla dziewcząt z III klasy gimnazjum.
 

Pliki do pobrania

wfiz_scenariusz_lekcji_-_wzorcowy_zapis_scenriusza_lekcji_wf_nr_3_09.pdfwfiz_scenariusz_lekcji_-_wzorcowy_zapis_scenriusza_lekcji_wf_nr_3_09.pdf

Pobierz pełen tekst artykułu w formacie PDF

Gimnastyka ekspresyjna Rudolfa Labana

   Gimnastyka ekspresyjna Rudolfa Labana jest znana w Polsce od lat. 70. Już wtedy byłą formą realizacji nowoczesnych haseł nauczania wychowującego. Współcześnie doskonale koresponduje z założeniami nowej podstawy programowej.
 

Pliki do pobrania

gimnastyka_labana.pdfgimnastyka_labana.pdf

Plik do pobrania

Scenariusz zajęć z gimnastyki – z elementami sportów walki i samoobrony

   W sportach walki w treningach dla początkujących zastosowanie mają głównie ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz liczne zabawy i gry z mocowaniem. Taka forma zajęć wpływa na kształtowanie u dzieci umiejętności szybkiej reakcji, siły mięśniowej, doskonali koordynację ruchową, ogólną sprawność fizyczną oraz umacnia psychicznie kształtując odwagę, ambicję, poczucie odpowiedzialności, samodyscyplinę.

Pliki do pobrania

Gry i zabawy na lodzie

    Gry i zabawy są jedną z podstawowych a zarazem najatrakcyjniejszą z form nauczania dzieci i młodzieży. Dzięki swojej różnorodności wszechstronnie oddziaływają na organizm, przyczyniając się do podnoszenia poziomu jego wydolności oraz wszechstronnej sprawności fizycznej. Te formy aktywności fizycznej bardzo zaangażują uczniów, co wyraża się chęcią współzawodnictwa oraz wolą zwycięstwa; wykorzystywane są z powodzeniem do doskonalenia ćwiczeń. Przystosowuje się je do potrzeb i warunków nauczania: rozgrzewki, przypomnienia i utrwalenia niedostatecznie jeszcze opanowanych elementów. Opanowanie nowych umiejętności jest często łatwiejsze, gdy poprzedza je krótka gra lub zabawa. Ich repertuar jest niewyczerpany, bowiem wiele gier stosowanych na sali czy boisku można zaadaptować dla potrzeb łyżwiarstwa.  Rolą nauczyciela jest prawidłowe dobranie gry lub zabawy w zależności od różnych czynników np.: umiejętności technicznych uczniów, wieku grupy, temperatury otoczenia i innych. 

 

 

Rozgrzewka przed jazdą – na nartach lub snowboardzie

   Trwa kolejny sezon zimowy, warto więc przypomnieć, jak istotnym elementem codziennej jazdy na nartach lub snowboardzie jest dobra rozgrzewka. Niestety większość osób nie przykłada się odpowiednio do rozgrzewki, pomijając ją zupełnie lub wykonując kilka przypadkowych ćwiczeń. Nie zdają sobie sprawy, że 10-15 minut rozgrzewki nie tylko przygotowuje organizm do zwiększonej pracy, ale również zmniejsza możliwość odniesienia urazu.
 

Pliki do pobrania

wfiz_scenariusz_lekcji_-_rozgrzewka_w_sportach_zimowych_nr_1_09.pdfwfiz_scenariusz_lekcji_-_rozgrzewka_w_sportach_zimowych_nr_1_09.pdf

Pobierz pełen tekst artykułu w formacie PDF

Paramedyczny Poradnik "WFiZ"

Korzystajcie z Paramedycznego Poradnika "WFiZ". Są tam m.in informacje, prezentacje i linki dotyczące zasad bezpieczeństwa w podróży, nad wodą, na koloniach i obozach, pozwalające na szybki kontakt ze służbami ratowniczymi, udzielanie pomocy przedmedycznej, a także postępowanie w prostych przypadkach - nie wymagających interwencji lekarskiej.

 

 Zalecenia dotyczące noszenia tornistrów szkolnych

     Pobierz plik

 Udzielanie pomocy w stanach zagrożenia w wodzie

      Pobierz plik

 Ekologia na codzień 

     Pobierz plik

Szczepienie przeciw grypie - naprawdę warto

      Otwórz link

Osobisty telefon alarmowy

     Pobierz plik

Apteczka turystyczna i domowa

     Pobierz plik 1; pobierz plik 2

Pomoc ofiarom urazów kręgosłupa w wodzie

     Pobierz plik

Jak przeżyć zawał serca kiedy jesteś sam

     Pobierz plik

Jak ratować w wypadku wylewu krwi do mózgu

     Pobierz plik

 Bezpieczeństwo i profilaktyka na wodą 

     Pobierz plik 1; pobierz plik 2

Skręcenie stawu skokowego – problem ignorowany

     Pobierz plik

Wakacyjne BHP

    Pobierz plik 1; pobierz plik 2

Jak zadbać o kręgosłup w szkole i pracy

     Pobierz plik

Nasi partmerzy

Z "Wychowaniem Fizycznym i Zdrowotnym" stale współpracują:

 

       

Bank Wiedzy

zaloguj Zarejestruj się
Bezpłatne materiały do pobrania

Newsletter

Realizacja: ideo Ideo
Powered by: CMS Edito
Copyright 2009 Edupress. Wszelkie prawa zastrzeżone.