Dołącz do czytelników
Brak wyników

WF a technologie

18 marca 2019

NR 36 (Marzec 2019)

Aplikacja Kahoot – czyli multimedia na lekcji WF

0 1183

Czy aplikacja oparta na grze może być przydatnym narzędziem w pracy nauczyciela wychowania fizycznego? Pozornie wydawać by się mogło, że głównym miejscem pracy jest przecież sala gimnastyczna lub ewentualnie boisko szkolne. Z doświadczenia wiem jednak, że wuefiści muszą mierzyć się z różnymi sytuacjami, w których z różnych względów są w danym dniu bez bazy do przeprowadzenia zajęć lub udają się na zastępstwo za nieobecnego polonistę.

Rozwój elektroniki, która otacza nas wszędzie, pomimo minusów, niesie też pozytywne cechy, m.in. wyposażone sale w tablice multimedialne, co w znaczny sposób może ułatwić nam uruchomienie aplikacji Kahoot, o której mowa w poniższym artykule.

Nauka przez zabawę – punktem wyjścia do wykorzystania aplikacji Kahoot jest dobra zabawa, nawet jeśli mam zamiar przemycić bardzo ważne treści z zakresu wychowania fizycznego, edukacji zdrowotnej czy zasad danej gry zespołowej to wszystko odbędzie się w formie zabawy. Warto wspomnieć, że aplikacja jest całkowicie darmowa w podstawowej wersji.

POLECAMY

Krok 1 – Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy odwiedzić stronę //kahoot.com i wybrać zakładkę SIGN UP (zapisz się). Wówczas należy wybrać odpowiedni cel użycia aplikacji Kahoot. Należy wybrać opcję: 

Chcę użyć Kahoot jako: 

 • Nauczyciel,
 • Student/uczeń,
 • Z rodziną i znajomymi,               
 • W pracy.
   

 

Krok 2 – Prawidłowy proces rejestracji 

Po prawidłowym procesie rejestracji możemy już tworzyć nasze własne aplikacje.


 

 
Krok 3 – Opracowanie gry

W kilka minut jesteśmy w stanie stworzyć grę. Do wyboru mamy kilka opcji: 

 • Quiz – czyli test wielokrotnego wyboru.
 • Jumble – ułóż odpowiedzi we właściwej kolejności.
 • Survey – ankieta bez punktów do zbierania opcji.


Wybieramy nazwę naszej zabawy i słowa-klucze opisujące nasz konkurs. Możemy również wybrać obraz (własny, wcześniej przygotowany lub z biblioteki obrazów), który będzie tłem dla naszej zabawy. Oprócz tego musimy dokonać wyboru czy nasz quiz będzie dostępny tylko dla nas, czy dla wszystkich uczestników Kahoota, jak również język, w którym przeprowadzimy naszą zabawę oraz publiczność, dla której nasza zabawa będzie przeznaczona.

W kolejnym kroku (wybrałem opcję quiz – dodając nazwę „Sporty zimowe” oraz słowa-klucze opisujące mój quiz) należy dodać nasze pytanie. 

 Formułujemy pytanie, określając również czas na odpowiedź. Ponownie możemy dodać media w postaci zdjęć wykorzystując do tego bibliotekę Kahoot, nasze własne zdjęcia lub linki z popularnego serwisu youtube. Po skonstruowaniu pytania, musimy również wybrać właściwą odpowiedź.

 

 
Nasze pytanie jest już zapisane, pozostaje nam, powtarzając schemat, dodać kolejne. W momencie, kiedy dodamy wszystkie pytania, w prawym górnym rogu ekranu komputera klikamy przycisk SAVE (zachowaj) i nasza praca pozostaje zapisana. 
 

 

Jeśli oczywiście mamy jeszcze jakieś wątpliwości, wówczas możemy nasz quiz edytować lub podejrzeć czy wszystko co przygotowaliśmy jest dla nas satysfakcjonujące. Kiedy quiz jest już w 100% gotowy, zapisujemy go, klikając w prawym górnym rogu „I’m done” i tym samym przechodzimy do naszej bazy kahootoów. Znajdziemy tam wszystkie przygotowane przez nas wcześniej materiały. 


 

 


Czeka nas teraz ostania prosta przed rozpoczęciem naszej zabawy. Klikając PLAY, przechodzimy do...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy