Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

7 września 2021

NR 51 (Wrzesień 2021)

Idealny lunchbox, czyli jak zadbać o prawidłowe śniadanie do szkoły dla młodego sportowca

0 331

Dieta pudełkowa ostatnio mocno zyskuje na popularności. Celebryci, artyści czy piłkarze chwalą się pudełkami otrzymywanymi od firm cateringowych, które „szyją” dietę dla każdego według jego preferencji żywnościowych oraz zapotrzebowania kalorycznego. Ideą tego artykułu będzie raczej zainspirowanie do samodzielnego przygotowywania pudełek niż zachęcanie do korzystania z gotowych rozwiązań.

Przy komponowaniu pudełek dla młodszych i starszych uczniów/zawodników nie sposób nie wspomnieć o poszczególnych składnikach odżywczych. Spojrzenie na nie na wstępie pozwoli uniknąć błędów w przygotowywaniu posiłków, a także skutecznie wyeliminuje monotonię. Od dawna drugie śniadanie w szkole niezmiennie kojarzy się z kanapką, a coraz częściej z drożdżówką czy batonikiem kupionym w szkolnym sklepiku. 

POLECAMY

Składniki odżywcze to podstawa

  • BIAŁKO – powinno stanowić około 15–20% zapotrzebowania energetycznego. Jego odpowiednia ilość w diecie zapewnia przede wszystkim odpowiednią regenerację, wzrost i siłę organizmu. Ponadto białko pozytywnie wpływa na pracę mózgu, układu nerwowego, a co za tym idzie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy