Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktywne wakacje

12 lipca 2022

NR 56 (Lipiec 2022)

Boot Camp jako alternatywna forma treningu na WF lub podczas wakacyjnego obozu

0 166

Ciekawą i coraz popularniejszą alternatywą dla standardowych lekcji wychowania fizycznego i treningów prowadzonych w salach gimnastycznych jest tzw. Boot Camp. Ta forma treningu nawiązuje do szkolenia wojskowego dla młodych żołnierzy (z ang. Boot Camp – obóz dla rekrutów).

Tego typu szkolenia wojskowe znane są przede wszystkim w USA, Kanadzie, Australii i niektórych krajach Europy. Programy treningów dla żołnierzy w wyżej wymienionych krajach opracowywane były na początku ubiegłego wieku. Ich celem było kształtowanie przede wszystkim siły i wytrzymałości rekrutów oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie w terenie. Wojskowe obozy dla rekrutów mogą obejmować również, poza ćwiczeniami fizycznymi, elementy survivalu (posługiwanie się kompasem, rozpalanie ogniska, maskowanie w terenie itp.). 

Niewątpliwe zalety tej formy wysiłku fizycznego z czasem zainteresowały instruktorów fitness. Warto w tym miejscu zauważyć, że w Norwegii czy Finlandii dzieci już od najmłodszych lat dużo czasu spędzają na dworze, otoczone przyrodą. W ten sposób hartują się, kształtują silny układ immunologiczny. Coraz popularniejsze również w Europie Zachodniej są leśne przedszkola i szkoły. „Placówki” tego typu położone są na skraju lasu. Dzieci uczą się i bawią w lesie, codziennie, regularnie „bombardowane” są olejkami eterycznymi produkowanymi przez drzewa. Ta wspaniała forma kształtowania i edukowania młodego człowieka dotarła również do naszego kraju. Przebywając w lesie, dzieci uczą się szacunku dla przyrody, poznają drzewa, grzyby i zwierzęta. Podobne korzyści mogą dawać odpowiednio ukierunkowane Boot Camp. Taką formę treningu można zaproponować nie tylko klubom sportowym, ale również uczniom w szkołach. Wszystko zależy od pomysłowości nauczyciela WF. Owszem, nie każda szkoła może cieszyć się bliskością lasu, ale interesujące lekcje można również poprowadzić w parku miejskim albo na rozległej polanie. Co jakiś czas uczniowie uczestniczą w wycieczkach szkolnych. Na takich wycieczkach warto zaproponować podopiecznym plenerowe zajęcia sp...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy