Dołącz do czytelników
Brak wyników

Back office nauczyciela WF

12 września 2023

NR 63 (Wrzesień 2023)

Skąd pozyskiwać środki na działalność klubu sportowego?

0 32

Pozyskiwanie środków finansowych na działalność klubów sportowych czy szkolnych drużyn jest koniecznością. Samo pokrycie kosztów wynajmu obiektów sportowych to nie lada wydatek dla budżetu każdego klubu, a zwłaszcza takiego w mniejszych miejscowościach. Dlatego konieczne jest poszukanie różnych źródeł finansowania.

Żyjemy w czasach coraz wyższych opłat choćby za media, z których musimy korzystać, aby klub funkcjonował skutecznie. Podobnie jest w przypadku opłat za wynajęcia sal na treningi zimową porą czy kortów. Ich właściciele również borykają się z galopującą inflacją. 
Ciągle są jeszcze kluby, które w swojej działalności bazują na dotacjach samorządowych. Nie ma w tym niczego złego. Funkcjonowanie zespołu w oparciu o jedno źródło finansowania jest jednak dość ryzykowne. Ograniczenie lub zamrożenie wsparcia na tym samym poziomie przez kilka lat sprawi, że nagle z bogatej i szerokiej oferty zajęć musimy rezygnować i wybierać tylko te, które są najpopularniejsze. 
Takiego czarnego scenariusza możemy jednak uniknąć. Wystarczy tylko pomyśleć o dywersyfikacji, czyli zróżnicowaniu źródeł dochodów. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać trudne, jest jednak wiele możliwości, z których mogą skorzystać zarówno profesjonalne, jak i amatorskie kluby sportowe. Należy tylko poświęcić odrobinę czasu i przeanalizować różne opcje. 

POLECAMY

Nie tylko pieniądze się liczą

Mówiąc o wsparciu lokalnego sportu, przeważnie mamy na myśli środki finansowe. Te oczywiście dla grantobiorców są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mogą zostać spożytkowane na różne cele, przeważnie te, które akurat są najpilniejsze. 
W kontekście szerokiej działalności klubu warto jednak popatrzeć na jego sprawne funkcjonowanie w perspektywie innych obszarów. Czasami grantodawca niekoniecznie musi zaoferować wsparcie finansowe. Równie dobra może okazać się pomoc rzeczowa lub w formie usługi. 
Wystarczy tylko policzyć sobie, jakie są koszty np. udziału drużyny piłki nożnej w spotkaniach wyjazdowych w skali jednego sezonu. Samo wynajęcie autokaru to koszt np. 1000 zł. Przy 19 spotkaniach powstaje łączy koszt rzędu 19 000 zł. Uzyskanie wsparcia od lokalnej firmy przewozowej w postaci wynajętego autokaru (bez konieczności opłaty) pozwoli zaoszczędzić te pieniądze. 
Podobnie będzie w przypadku zakupu sprzętu, strojów, odżywek. Może współpraca z lokalnym centrum r...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy