Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecane

31 marca 2022

Szkoleniowiec – The Special One - José Mourinho

0 942

W Portugalii nazwisko Mourinho jest doskonale znane od wielu lat i to nie tylko za sprawą José Mourinho. Choć ten wybitny trener rozsławił je na szeroką, światową skalę, to jednak futbol był bliski jego rodzinie od dawna.

Najlepszym tego przykładem jest ojciec trenera, Felix Mourinho, który przez kilkanaście lat grał na pozycji bramkarza w najlepszych portugalskich klubach i był reprezentantem kraju. Jego syn nie został jednak wybitnym piłkarzem, ponieważ brakowało mu być może umiejętności lub woli do walki na boisku. Wolał zająć się czymś z goła innym – trenowaniem piłkarzy i zarządzaniem tym, co dzieje się podczas meczu.

Życiorys José Mourinho

José Mourinho urodził się 26 stycznia 1963 roku w Setubal w Portugalii. Od najmłodszych lat miał do czynienia z futbolem. Miłość do piłki nożnej zaszczepił w nim jego ojciec, który po zakończeniu kariery bramkarskiej został trenerem piłkarskim.

Mały José Mourinho również rozpoczynał karierę na murawie, jako pomocnik, ale jednak okazało się w stosunkowo krótkim czasie, że nie ma zdolności do gry na boisku. Zdecydowanie bardziej pociągała go druga strona drużyny, czyli ławka trenerska.

Dlatego też szybko został asystentem trenerów kolejnych portugalskich drużyn. Jego kariera nabrała rozpędu, kiedy udało mu się zdobyć stanowisko tłumacza w FC Barcelona w Hiszpanii. Mógł wtedy uczyć się od najlepszych trenerów szkolących Dumę Katalonii.

Kariera trenerska José Mourinho

Po raz pierwszy na stanowisku trenera José Mourinho został zatrudniony w 2000 roku w SL Benefice oraz Uniao Leiria. Następnie związał się z klubem FC Porto, gdzie dał się poznać jako błyskotliwy i skuteczny szkoleniowiec. Wraz z portugalskim klubem José Mourinho zdobył zasłużone mistrzostwo kraju, Puchar Portugalii, a później również Puchar UEFA. Dobra passa trenera i jego klubu trwała aż do 2004 roku. W tym czasie w sezonie 2003/2004 FC Porto wygrało prestiżowe rozgrywki piłkarskie – Ligę Mistrzów.

Wówczas trener przeniósł się do Chelsea FC. Z nową drużyną od razu sięgnął po mistrzostwo Anglii. Wraz z Inter Mediolanem we Włoszech zdobył Superpuchar Włoch i wygrał Ligę Mistrzów. Dzięki kolejnym sukcesom, jakie osiągał José Mourinho na przestrzeni kolejnych lat, jego osobą zainteresował się prezes „Królewskich”. W wyniku tego José Mourinho przeszedł w 2010 roku do Realu Madryt, który zaproponował mu niebotyczną pensję. Stał się najlepiej zarabiającym trenerem na świecie.  Udało mu się doprowadzić klub do zdobycia wszystkich możliwych lokalnych tytułów, ale nie udało się triumfować w Lidze Mistrzów.

Po odejściu z Realu Madryt José Mourinho wrócił do Anglii, gdzie przez 7 kolejnych lat trenował takie kluby jak Chelsea, Manchester United i Tottenham Hotspur. Liczył, że przynajmniej z Chelsea uda mu się zawalczyć o wygraną w Lidze Mistrzów, ale niestety się mu to nie udało. 4 maja 2021 roku José Mourinho został trenerem włoskiego klubu AS Roma.

Wyrazista postać

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że José Mourinho jest wielką osobowością w świecie sportu. Znany jest nie tylko dzięki swoim licznym sukcesom, m.in. dwukrotnego zdobycia pierwszego miejsca ze swoją drużyną w Lidze Mistrzów, ale również i z tego, że ma cięty język, wyrazisty charakter i jest bezkompromisowy. Uwielbiają go fani i dziennikarze, choć w kolejnych klubach, z którymi przyszło mu pracować nie uniknął krytyki, często dosyć ostrej. Nie przejmował się nią, a zawsze skupiał na strategii i taktyce na boisku, by jak najlepiej odpowiadać na stawiane jego piłkarzom wyzwania na boisku.

Współpraca José Mourinho z XTB

Od 2020 roku pracę trenera José Mourinho łączy z byciem ambasadorem marki XTB. Ten dom maklerski notowany jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i obsługuje klientów na całym świecie. Daje szansę na prowadzenie globalnych inwestycji. Marka XTB związała się z Mourinho by podkreślić, jak ważna jest strategia przy inwestowaniu (więcej informacji) i jaką rolę może odgrywać broker w inwestycjach klienta, podobnie jak trener w drużynie piłkarskiej. Sam José Mourinho wykazuje silne związki świata futbolu ze światem inwestycji.

W pierwszej kampanii z udziałem José Mourinho trener promował bezprowizyjne inwestowanie w akcje za pośrednictwem platformy udostępnianej przez XTB.

 

Przypisy