Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

11 lipca 2022

NR 56 (Lipiec 2022)

Geocaching – pomysł na aktywne wakacje

0 607

Wychowanie fizyczne to długotrwały proces, który realizowany jest zarówno podczas lekcji w szkole, jak i poza nimi. O ile w trakcie pobytu w szkole możemy wpływać na uczniów, proponując im różne zestawy ćwiczeń, o tyle poza szkołą nasza ingerencja nie jest możliwa. Dlatego musimy starać się proponować uczniom takie formy aktywności, które zachęcą ich do ruchu nawet wtedy, gdy nie będą mieli nad sobą kontrolera w postaci nauczyciela. Jest to szczególnie ważne w okresie wakacji. Jedną z takich form ruchu jest geocaching.

Rok szkolny składa się z kilku okresów, w których podczas lekcji wychowania fizycznego dominują różne dyscypliny. Począwszy od września, uczniowie muszą przygotować się do szkolnych biegów przełajowych. Wychodzą więc do parków, lasów, by biegać w zróżnicowanym terenie. Później przychodzi zima, w trakcie której przeważają dyscypliny zespołowe. Koszykówka, siatkówka, piłka nożna z powodzeniem realizowane są podczas zajęć na salach gimnastycznych. Wiosenne lekcje to często lekkoatletyka – realizowane na przyszkolnych boiskach lub orlikach zajęcia ze skoku w dal, rzutów czy biegów. Oczywiście nie jest to jedyny obowiązujący schemat, choć prawdopodobnie wielu nauczycieli stwierdzi, że tak mniej więcej to wygląda. 

POLECAMY

A co z aktywnością w wakacje?

Pozostaje jeszcze jeden ważny okres – wakacje. Dla nauczycieli jest on szczególnie trudny, ponieważ tracą uczniów ze swojego pola widzenia. Uczniowie z kolei zyskują swobodę i możliwość robienia tego, co im się podoba. Ważne jest, aby w trakcie roku zaproponować uczniom takie formy ruchu, które zachęcą ich do regularnej aktywności także w trakcie przerwy od szkoły. Dobrze, aby repertuar prezentowanych propozycji był na tyle szeroki, aby zaspokoić gusta każdego podopiecznego. W trakcie doboru takich aktywności warto wyjść poza schemat i pokazać nowe aktywności, których uczniowie nie znają, a które trudno jest realizować w trakcie ich pobytu w szkole. Jedną z takich form aktywnego spędzania czasu jest geocaching. Czym on jest? Jak go uprawiać? Gdzie szukać informacji? Co jest do niego potrzebne? Odpowiedzi na te pytania pojawią się w treści tego artykułu. 

Co to jest geocaching?

Rozpoczynając przygodę z geocachingiem, warto wyjść od poznania jego definicji. Geoca...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy