Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

13 lipca 2018

NR 30 (Styczeń 2018)

Krytycznie o sporcie dzieci i młodzieży

0 935

Niniejszy artykuł jest formą krytycznego spojrzenia na pewne procesy zachodzące w szkolnym wychowaniu fizycznym i ich związki ze sportem dzieci i młodzieży. Dotyka problemu uczniów zdolnych, sprawnych, którzy w obecnej sytuacji szkolnej, kiedy WF nie jest już tak „sportowy” jak kiedyś, nie są już pierwszoplanowymi postaciami tych zajęć. Poruszona jest również kwestia rywalizacji sportowej uczniów trenujących i nietrenujących.

Dobrzy tylko z WF-u

Współczesne, dynamicznie zmieniające się wychowanie fizyczne zmierza w stronę dbałości o ciało, wytwarzanie nawyków uczestniczenia w kulturze fizycznej i troski o własny organizm przez wszystkich uczniów. Celem jest dokonanie zmian w świadomości całej populacji objętej szkolnym wychowaniem fizycznym. Nawet najsłabszy i odstający pod względem fizycznym od reszty uczeń o niewielkich możliwościach motorycznych, przy dużym wkładzie pracy i zaangażowania, powinien mieć szansę osiągnięcia maksymalnej oceny, czy to bieżącej, czy semestralnej. Jest to słuszna i pożądana droga, z którą autor niniejszego opracowania nie zamierza polemizować.

POLECAMY

Warto jednak zastanowić się nad pewną grupą uczniów, którzy w tym procesie są nie tyle pokrzywdzeni, co w pewien sposób stali się ofiarą zmian. Mowa o uczniach najzdolniejszych z wychowania fizycznego, a często przeciętnych bądź nawet słabych z innych przedmiotów.

Nie chcąc gloryfikować poprzednich systemów szkolnego wychowania fizycznego, opartych na wysokich umiejętnościach sportowych, warto zauważyć, że wspomniana grupa uczniów miała wtedy swoje „pole do popisu”, swój obszar działalności szkolnej, w której była dobra, gdzie mogła się wykazać i dowartościować. To na WF-ie ci uczniowie mogli zrekompen...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy