Dołącz do czytelników
Brak wyników

Stop otyłości

16 września 2019

NR 40 (Wrzesień 2019)

Nadwaga i otyłość – rosnący problem młodego pokolenia

0 775

Nadwaga i otyłość od wielu już lat stanowi poważny zdrowotny problem dla wielu krajów Europy, w tym również dla Polski. Skala tego zjawiska na przestrzeni ostatnich 50 lat stale i niebezpiecznie wzrasta. Zmiany w sposobie odżywiania i stylu życia doprowadziły do sytuacji, w której niepokojąco szybko powiększa się masa ciała w coraz młodszych grupach wiekowych i dotyczy ona coraz większej liczby osób. Obecnie w Polsce odsetek dzieci z nadmiarem zbędnych kilogramów sięga 18–20%, co ma swoje negatywne skutki w pogarszającym się ich stanie zdrowia oraz psychiki. Postawmy zatem na profilaktykę!

Badania wskazują na fakt, iż otyłość osiągnięta w najmłodszych latach u 70% osób utrzymuje się też w wieku dorosłym (2). Duży wpływ na powstanie nadmiernej masy ciała ma środowisko domowe dziecka. To właśnie rodzice mają znaczący wpływ na nawyki żywieniowe dzieci, sposób spędzania wolnego czasu, czy realizację odpowiedniej ilości i rodzaju aktywności fizycznej. Dzieci rodziców otyłych preferują – niestety – spędzanie wolnego czasu w sposób bierny, przed ekranem telewizora bądź komputera, często też spożywają pokarmy wysokokaloryczne. Jak wiadomo szkodliwie na organizm działa: nadmiar spożywanego mięsa, słodyczy, słodkich napojów, nieregularność posiłków, częste dojadanie między podstawowymi posiłkami. Czy i jak z tym walczyć?

Powiększająca się nadwaga prowadzi do otyłości, która nazywana jest też przewlekłą chorobą metaboliczną, przyczyniającą się do powstania zaburzeń w pracy i funkcjach życiowych wszystkich narządów i układów. Dzieci z nadmierną masą ciała narażone są na występowanie schorzeń: cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, dyslipidemii, stłuszczenia wątroby, bezdechu sennego, zaburzeń kostno-stawowych i przeciążenia układu ruchu czy zwiększenia predyspozycji do wystąpienia chorób nowotworowych w wieku dorosłym...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy