Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

28 września 2022

NR 57 (Wrzesień 2022)

Powrót do szkolnej aktywności po wakacjach: praktyczne wskazówki do przeprowadzenia zajęć wychowania fizycznego

0 580

Powrót do szkoły po wakacjach to stresująca sytuacja zarówno dla nauczycieli, którzy muszą na nowo zachęcić swoich podopiecznych do regularnej pracy, jak i dla samych uczniów. Pierwsze lekcje każdego przedmiotu mają ogromne znaczenie dla wytworzenia pozytywnej motywacji do dalszego kształcenia. Podczas nich ustalamy zasady, przedstawiamy program nauczania i wytyczne odnośnie do oceniania.

Pierwsze spotkanie z nową klasą lub z uczniami po wakacjach jest niesamowicie ważne. Na pierwszych zajęciach z nową grupą przede wszystkim oswajamy się nawzajem ze sobą i poznajemy (my z uczniami, jak i uczniowie między sobą). W przypadku klas, które już uczyliśmy, musimy mieć na uwadze, że po dwumiesięcznej przerwie osoby z zespołów klasowych mogą być innymi ludźmi i bardzo często relacje ich wiążące mogły ulec zmianie. Z tego powodu nauczyciel powinien poświęcić czas na zintegrowanie zespołu klasowego. 

POLECAMY

Oprócz wspomnianej integracji, pierwsze zajęcia WF poświęcamy na omówienie spraw organizacyjnych. Ustalamy zasady, które będą obowiązywać na zajęciach, przedstawiamy program nauczania i wytyczne odnośnie do oceniania. 

Wskazówki dla nauczyciela 

Wracając do pracy po wakacjach, nauczyciel musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby skuteczniej budować swój autorytet. 
 

Dlatego, nauczycielu:
  • Bądź zawsze na czas i rozpoczynaj zajęcia punktualnie – wtedy możesz oczekiwać, że uczniowie też będą szanowali Twój czas. Pokaż im, że każda minuta lekcji i Twojego czasu jest ważna i nie wolno jej lekceważyć. Wszystkie inne sprawy szkolne załatwiaj poza czasem przeznaczonym na zajęcia edukacyjne z uczniami. 
  • Posiadaj strój sportowy – nawet jeśli pierwsza lekcja jest w głównej mierze teoretyczna, to powinieneś mieć na sobie strój sportowy, by być dla uczniów przykładem. 
  • Przedstaw się, zwłaszcza jeśli są to zajęcia z nową klasą, powiedz parę zda...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy