Rozwój technologii spowodował, że dużo więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Siedzenie jest pozycją statyczną, która w perspektywie czasu przynosi dla naszego organizmu niekorzystne skutki. Jak zatem powinno się siedzieć przy biurku? Czy istnieje „idealna” pozycja siedząca?
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach człowieka zdominowała pozycja siedząca i to już od najmłodszych lat. Niestety pozycja siedząca jest zasadniczo wpisana w system edukacji w Polsce i Europie. Większość czasu w szkole jest spędzana w pozycji siedzącej, a z każdym rokiem czas ten się wydłuża. Statystyki alarmują, że dla 58% uczniów jedyną formą aktywności ruchowej jest lekcja wychowania fizycznego. Ponadto ponad 75% dzieci i młodzieży w pozycji siedzącej spędza również czas poza szkołą: odrabiając lekcje, oglądając telewizję czy korzystając z komputera. U osób dorosłych nie wygląda to lepiej.
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej wpływa negatywnie nie tylko na narząd ruchu. Przez niedostateczny zakres ruchomości kręgosłupa, żeber i przepony zaburzona zostaje praca układu oddechowego. Podczas siedzenia spada aktywność naszego serca oraz zaburzony zostaje przepływ krwi – w szczególności w kończynach dolnych. Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej odbija się negatywnie także na pracy układu trawiennego. Podczas siedzenia może dochodzić do ucisku jelit, co w efekcie przekłada się na problemy z wypróżnianiem i zaparcia.
Siedzący tryb życia prowadzi do nadwagi. Nie jest tajemnicą, że brak ruchu połączony z nieregularnymi posiłkami bezpośrednio prowadzi do zwiększania się masy ciała. Spożywane często przed komputerem posiłki bogate w cukry i tłuszcze sprzyjają rozwojowi nadwagi i otyłości, ponieważ organizm pozbawiony wysiłku fizycznego nie jest w stanie spalić dostarczonych mu kalorii, przez co zamienia je w tkankę tłuszczową.
Im więcej siedzimy, tym gorzej wyglądają wyniki badań cholesterolu. Zaburzony metabolizm spowodowany takim trybem życia sprzyja podwyższonemu poziomowi trójglicerydów, a także wpływa na stężenie insuliny odpowiedzialnej za utrzymanie glukozy we krwi, co może prowadzić do cukrzycy typu 2.
Mimo powszechnie znanego negatywnego wpływu długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej na stan zdrowia człowieka, czas jaki współczesny człowiek spędza w tej pozycji ulega systematycznemu wydłużaniu.
POLECAMY
Dlaczego długotrwałe siedzenie szkodzi?
- Nasz organizm nie jest stworzony do statycznego trybu życia, a podczas siedzenia zostaje on na dłuższy czas unieruchomiony.
- Badania wykazały, że to właśnie podczas siedzenia obciążenie kręgosłupa jest największe. Większość tego obciążenia skupia się na odcinku lędźwiowym. Co ciekawe, gdy chodzimy na nasz kręgosłup działają mniejsze obciążenia niż w pozycji siedzącej.
- Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprawia, że często pozycja ta odbiega od prawidłowej. Dochodzi do nadmiernego wysunięcia głowy w przód, protrakcji barków oraz zaokrąglenia pleców w odcinku piersiowym.
- Ponieważ większość z nas ma zwyczaj przybierania zwykle tej samej pozy podczas siedzenia, skutkuje to obciążaniem ciągle tych samych partii kręgosłupa oraz mięśni.
Musisz siedzieć? Zrób to dobrze
Z powodu negatywnego wpływu długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji siedzącej, w ramach postępowania profilaktycznego i leczniczego często rekomenduje się różne sposoby siedzenia w celu uniknięcia lub zmniejszenia dolegliwości bólowych kręgosłupa. Nie ma jednak jednolitych wytycznych odnośnie najbardziej pożądanej pozycji siedzącej, a jej charakterystyka jest przedmiotem dyskusji.
Podczas przyjmowania pozycji siedzącej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:
- Wysokość krzesła i blatu powinny być dostosowane do wzrostu. Dobre krzesło to takie, które posiada w swoim wyposażeniu następujące elementy: stabilną podstawę na kółkach, podłokietniki, regulację wysokości oraz podparcie części lędźwiowej kręgosłupa. Biurka, przy których pracujemy, rzadko mają regulację wysokości. Warto jednak poszukać właśnie takiego, którego wysokość będzie m...