Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

12 stycznia 2023

NR 59 (Styczeń 2023)

Projekty grantowe dla szkół i klubów sportowych

0 293

Najbliższe lata, a zwłaszcza przełomowy rok 2023, będą bardzo ciężkie dla organizacji pozarządowych, klubów sportowych czy szkół. Związane jest to przede wszystkim ze wzrostem kosztów utrzymania obiektów, wyższymi rachunkami czy kosztami pracy. Drastycznym obniżkom (lub pozostawieniu na obecnym poziomie) ulegną prawdopodobnie także dotacje samorządowe. Tym samym wymienionym organizacjom będzie brakowało środków na prowadzenie działalności statutowej. Dlatego warto rozpocząć poszukiwania konkursów i programów grantowych, które pozwolą uzyskać środki na zajęcia ruchowe. Pierwsze kroki warto skierować do Fundacji LOTTO.

Praktycznie zawsze jesteśmy straszeni różnego rodzaju kryzysami. Jedne z nich są mniej dotkliwe i w zasadzie nas omijają, inne dotykają nas w znacznym stopniu. Tak jest w przypadku obecnego kryzysu związanego z inflacją, wielosektorowym wzrostem cen, a przede wszystkim drastycznym wzrostem cen opłat za prąd czy ogrzewanie. Używamy ich wszyscy i niewiele jest alternatyw dostępnych dla przeciętnego obywatela, które umożliwiłyby mu redukcję opłat. 

Podobnie jest w przypadku szkół czy klubów sportowych. Lekcje wychowania fizycznego, zwłaszcza w okresie zimowym, nie będą się odbywały wyłącznie na dworze. Treningi w niektórych dyscyplinach muszą być realizowane na sali gimnastycznej, choćby zajęcia z badmintona czy tenisa stołowego. 
Rosnące ceny różnych produktów sprawiają, że zakup sprzętu sportowego czy choćby napojów na treningi będzie nie lada wyzwaniem dla osób prowadzących kluby sportowe. W przypadku profesjonalnych klubów z najwyższych klas rozgrywkowych, które uzyskują znaczną część budżetu od sponsorów, problem uda się rozwiązać. Co jednak mają powiedzieć osoby zarządzające małymi, lokalnymi organizacjami? Ich największą siłą jest oddolna inicjatywa. Takie kluby przeważnie nie mają sponsorów, a zajęcia sportowe odbywają się przy dużym zaangażowaniu rodziców i dzięki dotacjom samorządowym. 

Nie inaczej jest w przypadku szkolnych klubów sportowych. Wspierane z funduszy leżących w gestii dyrektorów organizacje nie będą w stanie stawić czoła ograniczeniom finansowym. W tym miejscu nikt nie wini dyrektorów szkół. Oni również otrzymują wytyczne od swoich organizatorów. Wytyczne te w ostatnich miesiącach przybrały jedną formę – szukanie oszczędności wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Gdzie znajduje się pierwszy taki obszar poszukiwań? Są nim oczywiście zajęcia dodatkowe. Choćby miały być one najbardziej użyteczne dla dzieci, a młodzież uczestniczyłaby w nich chętnie i z uśmiechem na twarzy, to jednak w zestawieniu finansowym wszystko musi się zgadzać. Pozytywne...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy