Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna , Otwarty dostęp

10 marca 2022

NR 54 (Marzec 2022)

Rywalizacja czy szkolenie – priorytety treningu sportowego dzieci w sportach drużynowych

0 623

Aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych elementów wpływających na rozwój dzieci. Jej kluczowe znaczenie zarówno w kontekście zdrowia fizycznego, jak i psychicznego podkreśla wielu ekspertów z różnych dziedzin. Ma ona charakter spontaniczny – w postaci codziennych zabaw z rówieśnikami w szkole, na podwórku, z rodzicami i rodzeństwem w domu. Formę zorganizowaną przyjmuje na zajęciach prowadzonych w klubach i organizacjach sportowych. Wówczas odbywa się pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej i instruktorskiej, która prowadzi je w oparciu o wiedzę zdobywaną na licznych szkoleniach i konferencjach z dziedzin, w których się specjalizują.

W co się bawić?

Wielu rodziców staje przed dylematem, w jaki sposób zorganizować czas wolny swoich pociech. Istnieje bardzo wiele alternatyw dla spędzania czasu wolnego. Bardzo często wybór pada na jakąś sekcję sportową. To właśnie tam opiekunowie posyłają dzieci, by mogły brać udział w zajęciach z rówieśnikami i kształtować umiejętności w określonej dyscyplinie. Z uwagi na popularność i szeroki dostęp infrastruktury wybór często pada na piłkę nożną, która jest najpopularniejszą i zarazem najczęściej uprawianą dyscypliną.

POLECAMY

Gdzie zacząć swoją przygodę ze sportem?

W przypadku mniejszych miejscowości praktycznie każdy chętny do uczestnictwa w zajęciach może z marszu podjąć treningi w klubie, do którego się zgłosił. Przed podjęciem decyzji o regularnych treningach dziecka warto przeprowadzić odpowiednie badania lekarskie, by wykluczyć możliwe przeciwwskazania zdrowotne do podejmowania zwiększonego wysiłku fizycznego. Z punktu widzenia rodzica może się to wiązać z kosztami, jednak warto to zrobić na własną rękę, gdyż takie badania zlecone przez kluby sportowe bardzo często mają tylko wyrywkowy charakter i nie stwierdzają istotnych przeciwwskazań. Zupełnie inaczej wygląda to w renomowanych drużynach. Tutaj już na etapie początkowym kandydaci do szkolenia poddawani są odpowiednio przygotowanym testom sprawnościowym. Poprzez taką weryfikację do dalszych etapów szkolenia trenerzy wybierają tych, którzy we wspomnianych sprawdzianach osiągają najlepsze rezultaty. Pozostali muszą szukać swojego miejsca w innych drużynach, które działają w danym mieście, powiecie lub województwie.

Harmoni

...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy