Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna , Otwarty dostęp

14 stycznia 2021

NR 47 (Styczeń 2021)

Uwarunkowania genetyczne do sportu

0 1027

„Masz Gen!” to bardzo znane określenie, którego używa się w stosunku do osób osiągających dobre wyniki, czy to sportowców, czy osób trenujących rekreacyjnie, które robią znaczny progres. Czy rzeczywiście genetyka jest tak ważna w sporcie, a szczególnie w sportach siłowych i sylwetkowych? Czy znacząco wpływa na nasze predyspozycje i osiągane wyniki?

Genetyka – jak to rozumieć?

Istnieje teoretyczna górna granica wielkości, jaką mogą osiągać Twoje włókna mięśniowe. Granica ta nie jest taka sama dla każdego z nas, gdyż zależy od obszarów: genotypu, fenotypu, epigenetyki.

Skupimy się dziś głównie na genotypie.

Genotyp można zdefiniować jako zbiór wszystkich genów, stanowiący kompletną informację genetyczną danego organizmu, odziedziczone cechy organizmu. 

POLECAMY

Dziedziczne cechy?

Okazuje się, że nawet 90% naszych możliwości rozwoju masy mięśniowej jest dziedzicznych! Wskazały to jasno badania na bliźniakach [1]. Różnice, jakie mają miejsce później, związane są z indywidualnymi wyborami życiowymi, które dotyczą m.in.:

  • trybu życia,
  • uprawiania sportu,
  • higieny życia.

Okazuje się, że zidentyfikowanych jest 17 genów, które –jak się uważa – wyjaśniają niektóre wariancje międzyosobowych adaptacji mięśniowych i wpływają na osiągane efekty [6, 7].

Dodatkowo odkryto, że komórki satelitarne u osób z lepszym uwarunkowaniem genetycznym mają znacznie większą pulę, co wskazuje, że ten element również odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu ogólnej genetyki osoby [8]. Osoby lepiej uwarunkowane genetycznie znacznie szybciej wprowadzały też nowe jądra do włókien mięśniowych, co jest kluczowe przy rozwoju wielkości włókna mięśniowego! Można powiedzieć, że osoby mające odpowiednie uwarunkowanie genetyczne znacznie szybciej mogą osiągać lepsze wyniki w rozwoju siły i masy mięśniowej.

Uwarunkowania genetyczne liczby włókien mięśniowyc

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy