Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna , Otwarty dostęp

12 lipca 2022

NR 56 (Lipiec 2022)

Wycieczka w góry – co zabrać i jak się przygotować, by wakacyjna wyprawa była bezpieczna?

0 535

Górska wycieczka to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Nie tylko zapewnia solidną dawkę wysiłku fizycznego, lecz także gwarantuje możliwość podziwiania pięknych widoków. Przed wyruszeniem na szlak trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na swój ekwipunek i kluczowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na górskich szlakach.

Turystyka górska cieszy się ogromną popularnością, a miłośników górskich wypraw z roku na rok przybywa. Na terenie Polski znajduje kilka pasm górskich: Tatry, Beskidy, Bieszczady, Pieniny, Góry Świętokrzyskie oraz Karkonosze. Są one pełne malowniczych szlaków. Niższe góry nie oznaczają mniejszych wrażeń. Aby wyprawa w góry była przyjemnością, ale i bezpieczną aktywnością, musimy znać najważniejsze zasady obowiązujące na górskich szlakach oraz wiedzieć, co musimy ze sobą zabrać.

POLECAMY

Dokładnie zaplanuj trasę

Każda wycieczka w góry, nawet ta najprostsza, powinna wiązać się z dokładnym zaplanowaniem trasy. Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z poziomem trudności, długością oraz planowanym czasem przejścia danego szlaku (uwzględniając przerwy na odpoczynek, posiłek i robienie zdjęć). Warto szukać tras dostosowanych do naszych możliwości. To, co dla osoby o dobrej kondycji jest jedynie niewymagającym wysiłkiem, dla dziecka czy osób mniej sprawnych fizycznie może okazać się wysiłkiem ponad miarę, a przecież spacer w górach ma być przyjemnością.

W górach mamy szlaki ogromnie zróżnicowane, począwszy od tras biegnących dolinami i wyasfaltowanymi ścieżkami, kończąc na trasach, które zawierają w sobie elementy wspinaczki z użyciem sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów i drabinek. Idąc z dziećmi, warto zadbać o obecność atrakcji na szlaku. Jeżeli cała droga będzie prowadziła tylko przez las, może być nudna dla młodych wędrowców.
W górach nie tylko długość trasy decyduje o stopniu jej t...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy