Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna , Otwarty dostęp

12 lipca 2022

NR 56 (Lipiec 2022)

Wycieczka w góry – co zabrać i jak się przygotować, by wakacyjna wyprawa była bezpieczna?

0 230

Górska wycieczka to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Nie tylko zapewnia solidną dawkę wysiłku fizycznego, lecz także gwarantuje możliwość podziwiania pięknych widoków. Przed wyruszeniem na szlak trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na swój ekwipunek i kluczowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na górskich szlakach.

Turystyka górska cieszy się ogromną popularnością, a miłośników górskich wypraw z roku na rok przybywa. Na terenie Polski znajduje kilka pasm górskich: Tatry, Beskidy, Bieszczady, Pieniny, Góry Świętokrzyskie oraz Karkonosze. Są one pełne malowniczych szlaków. Niższe góry nie oznaczają mniejszych wrażeń. Aby wyprawa w góry była przyjemnością, ale i bezpieczną aktywnością, musimy znać najważniejsze zasady obowiązujące na górskich szlakach oraz wiedzieć, co musimy ze sobą zabrać.

POLECAMY

Dokładnie zaplanuj trasę

Każda wycieczka w góry, nawet ta najprostsza, powinna wiązać się z dokładnym zaplanowaniem trasy. Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z poziomem trudności, długością oraz planowanym czasem przejścia danego szlaku (uwzględniając przerwy na odpoczynek, posiłek i robienie zdjęć). Warto szukać tras dostosowanych do naszych możliwości. To, co dla osoby o dobrej kondycji jest jedynie niewymagającym wysiłkiem, dla dziecka czy osób mniej sprawnych fizycznie może okazać się wysiłkiem ponad miarę, a przecież spacer w górach ma być przyjemnością.

W górach mamy szlaki ogromnie zróżnicowane, począwszy od tras biegnących dolinami i wyasfaltowanymi ścieżkami, kończąc na trasach, które zawierają w sobie elementy wspinaczki z użyciem sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów i drabinek. Idąc z dziećmi, warto zadbać o obecność atrakcji na szlaku. Jeżeli cała droga będzie prowadziła tylko przez las, może być nudna dla młodych wędrowców.
W górach nie tylko długość trasy decyduje o stopniu jej trudności, ale także pokonywana różnica wysokości. Wybierając szlak, należy też uwzględnić jego przewyższenie. Na początek im mniejsze, tym lepiej. Kiedy maszeruje się po łagodnie pnącym się terenie, można przejść wiele kilometrów. Ale gdy robi się naprawdę stromo, a do tego dochodzi jeszcze na przykład upał albo ciężki plecak na plecach, możemy szybko opaść z sił. I na koniec ważna kwestia – wbrew powszechnemu przekonaniu kolory szlaków turystycznych (w przeciwieństwie do szlaków narciarskich) nie oznaczają ich trudności. Takie myślenie może zapędzić nieświadomego turystę w zbyt wymagające dla niego miejsce, doprowadzić do wypadku lub interwencji ratowników, której można było uniknąć.

Sprawdź pogodę

Pogoda ma istotne znaczenia dla udanej i bezpiecznej wyprawy w góry. Dlatego przed planowaną wycieczką należy sprawdzić warunki meteorologiczne oraz komunikaty pogodowe. Pamiętajmy, by korzystać z dedykowanych prognoz w góry, a nie dla miast leżących u ich podnóża (np. sprawdzamy warunki pogodowe w Tatrach, a nie w Zakopanem). Latem, oprócz temperatury, szczególnie ważne są informacje o burzach, przewidywanych opadach deszczu oraz sile wiatru. Przed wyjściem na wycieczkę warto zapoznać się z oficjalnymi komunikatami i sprawdzić szczegółową pogodę dla konkretnego terenu „godzina po godzinie”. W górach zmiany pogody mogą następować dość szybko – to, że rano świeci słońce, wcale nie oznacza, że po południu nie może przyjść burza z piorunami.

Ubierz się właściwie

W górską trasę należy wybrać się w odpowiednim obuwiu – dobre buty to absolutna podstawa nie tylko wygody, ale także bezpieczeństwa. Szutrowe drogi, kamieniste podejścia często z wystającymi korzeniami nie nadają się do pokonywania ich w trampkach, halówkach, a tym bardziej w sandałach czy klapkach. Idąc w góry, warto wybrać buty trekkingowe. Nie muszą to być modele wyposażone w najbardziej zaawansowane technologie i z najwyższej półki cenowej. Wystarczy, aby miały przyczepną podeszwę, oddychającą cholewkę oraz usztywnione okolice pięty. Takie buty zapewnią nam odpowiednią amortyzację i stabilność, ułatwią poruszanie się po śliskich kamieniach czy w błotnistym terenie, a także ochronią nasze stopy przed stłuczeniami i otarciami. Jeśli mamy nowe obuwie, warto przed wyjściem w góry ubrać je parę razy, nawet na spacery po płaskim terenie. Pozwoli to sprawdzić, czy w trakcie noszenia nie uciskają stopy lub czy nie obcierają skóry.

Równie ważna jak obuwie jest reszta garderoby. Istotne jest, aby ubrać się warstwowo (w zależności od panującej wokół temperatury zakłada się kolejne ubrania bądź je zdejmuje). Nawet gdy wychodzi się w trasę przy słonecznej pogodzie, w plecaku powinien znaleźć się ciepły polar, kurtka przeciwdeszczowa. Niezależnie od tego, jaka pogoda panuje w górach, podczas wędrówki warto mieć coś na głowie. W dni chłodniejsze przylegająca do głowy czapka ochroni naszą głowę przed zbytnią utratą ciepła, z kolei podczas cieplejszych dni i intensywniejszego nasłonecznienia przyda się nam czapka z daszkiem chroniąca nas przed promieniami UV i nadmiernym przegrzaniem.

Weź ze sobą prowiant

Wędrówka po górach wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, nic więc dziwnego, że organizm zużywa zapasy energii szybciej niż w normalnych warunkach. Każda wyprawa trwająca dłużej niż 2–3 godziny wymaga zabrania ze sobą odpowiedniego prowiantu. Warto postawić na przekąski lekkie, ale dające dużo energii, a także takie, które łatwo zjeść nawet w marszu czy podczas krótkiego postoju. Mogą to być klasyczne kanapki, kabanosy, orzechy, świeże lub suszone owoce, batony energetyczne, ciastka owsiane, gorzka czekolada itp. Obowiązkowe jest także zabranie wody mineralnej w dużej ilości, aby podczas wyprawy uzupełniać płyny i pozostać odpowiednio nawodnionym.

Należy również wspomnieć, że na szlak nie powinniśmy wychodzić bez śniadania. Pierwszy posiłek to przede wszystkim paliwo dla organizmu na najbliższych kilka godzin, dlatego też przed wyjściem na szlak dobrze jest napełnić żołądek wysokowęglowodanowym śniadaniem. Dobrym pomysłem będzie owsianka albo musli z suszonymi owocami i orzechami.

Poinformuj, dokąd idziesz

Przed wyjściem w góry (nawet jeśli idziemy z kimś) warto poinformować rodzinę, znajomych, a nawet recepcję hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, dokąd się wybieramy i na którą godzinę planujemy powrót. Jeśli nie będziemy wracać zbyt długo, zawsze któraś z poinformowanych osób spróbuje się z nami skontaktować, a w razie braku kontaktu będzie wiadomo, gdzie muszą się udać służby ratownicze. Co ważne, jeśli już zostawiamy informację o tym, gdzie się wybieramy, to nie zmieniajmy w trakcie wyprawy jej kierunku – w przeciwnym wypadku ewentualna pomoc nie znajdzie nas tam, gdzie deklarowaliśmy, że się udamy. Należy pamiętać, by również o swoim bezpiecznym powrocie powiadomić poinformowane wcześniej osoby.

Bądź przygotowany fizycznie

Aby czerpać możliwie jak największą radość z wycieczek górskich, warto się do nich przygotować kondycyjnie. Wyprawa w niewysokie góry nie wiąże się z koniecznością wielomiesięcznych przygotowań i katorżniczych treningów. Jeśli jednak na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia, a niewielki wysiłek powoduje u nas zadyszkę, dobrze jest popracować nad kondycją. Warto kilka tygodni wcześniej zacząć regularnie spacerować, biegać, jeździć na rowerze czy rolkach. Zwróćmy również uwagę na codzienne czynności – zamiast jechać windą, korzystajmy ze schodów, a auto lub komunikację miejską zamieńmy na rower bądź po prostu chodźmy pieszo.

Przygodę z wędrówkami po górach warto zacząć też od łatwiejszych, mniej wymagających tras. Pamiętajmy, że jeśli złapiemy bakcyla chodzenia po górach, to każda następna wycieczka przyjdzie nam z większą łatwością. 

W góry ruszaj z samego rana

Starajmy się wychodzić na szlak możliwie jak najwcześniej. W lecie większe ryzyko pojawienia się burzy występuje po południu. Jeśli wyjdziemy na szlak wcześnie rano, to po południu znajdziemy się już na dole bądź w strefie, w której ryzyko porażenia piorunem będzie dużo mniejsze. Ponadto będziemy mieli więc...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy