Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

30 listopada 2022

NR 58 (Listopad 2022)

Wolontariat sportowy w szkole jako jedna z form kształcenia w ramach wychowania fizycznego

0 187

Zainteresowanie uczniów aktywnością fizyczną stanowi podstawowy cel kształ- cenia w ramach wychowania fizycznego. Realizowany jest on za pomocą wielu różnorodnych form: od aktywności ruchowej, przez turystykę ze wszelkimi jej odmianami, aż po zarządzanie imprezami sportowymi. Ten ostatni obszar jest stosunkowo trudny do kształtowania w szkole. Dobrym pomysłem wprowadzającym w ten temat jest wolontariat sportowy.

Wielu nauczycieli wychowania fizycznego z własnej praktyki zna mnóstwo przykładów unikania przez uczniów lekcji. Jedni przedstawiają zwolnienia lekarskie, inni zasłaniają się niedyspozycją w konkretnym dniu, jeszcze inni mówią o bólu nogi, ręki, brzucha. 

POLECAMY

Bardzo często nauczyciele mają świadomość tego, że część spośród tych przypadków to zwyczajne przykłady symulowania. Nie mogą jednak ich lekceważyć, ponieważ w razie jakiegokolwiek urazu albo wypadku edukator może mieć kłopoty. Dlatego też nauczyciele muszą wykazywać się cierpliwością i kreatywnością. Pierwsza z tych cech dotyczy wysłuchiwania coraz to nowszych historii niedyspozycji. Druga natomiast – organizowania zajęć, które zainteresują młodzież; zwłaszcza tę, która stroni od jakichkolwiek form zajęć ruchowych.  

Jedną z innowacyjnych w wielu miejscach form aktywności, która może stanowić treść lekcji wychowania fizycznego, jest wolontariat sportowy. Jest to aktywność o silnym zabarwieniu sportowym, ale z pewnością przyniesie uczniom wiele korzyści na różnych płaszczyznach. 

Czym jest wolontariat sportowy?

W najprostszych słowach sam wolontariat to darmowe i dobrowolne działanie podejmowane na rzecz instytucji, organizacji, które wykracza poza kręgi rodziny i przyjaciół. Wynika z tego, że pomoc wolontariacka może być świadczona wyłącznie na rzecz obcych. Może to być trudne do osiągnięcia w małych społecznościach lokalnych. Jednak zawsze wsparcia można udzielać nie tylko osobie prywatnej, np. dyrektorowi imprezy sportowej, lecz także organizacji, np. stowarzyszeniu, które ją przygotowuje. W przypadku wolontariatu sportowego pomoc ta jest związana ze sportem. Polega na udzielaniu wsparcia w przygotowaniu, realizacji i zamknięciu imprezy sportowej. 

Moda na wolontariat?

Bez wątpienia wolontariat jest bardzo użytecznym działa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy