Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

18 maja 2022

NR 55 (Maj 2022)

Wskazówki do pracy z uczniami zmagającymi się z różnymi alergiami

0 466

Każdego roku rośnie liczba osób zmagających się z alergiami. Szacuje się, że obecnie cierpi na nie nawet 40% Polaków. Objawy alergii w znaczący sposób obniżają jakość życia. W walce z alergią ważne jest odpowiednie leczenie, ale też modyfikacja stylu życia. Nie musimy jednak rezygnować z ćwiczeń fizycznych ani uprawiania sportu.

Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się stały wzrost liczby osób cierpiących na alergie. Z badań epidemiologicznych wynika, że co trzecia osoba zmaga się z różnymi objawami alergii. Narastająca częstość alergii w szczególności dotyczy dzieci, które w największym stopniu odczuwają jej objawy.Alergię określamy jako nieprawidłową reakcję układu odpornościowego na nieszkodliwe czynniki środowiskowe – alergeny. Układ immunologiczny rozpoznaje alergeny jako czynniki potencjalnie niebezpieczne i dąży do ich wyeliminowania. U osób zdrowych alergeny nie wywołują żadnej reakcji. 
 

POLECAMY


Alergie – w zależności od drogi, którą alergeny przedostają się do organizmu – można podzielić na cztery grupy: wziewne (np. kurz, roztocze, sierść zwierząt, pierze, grzyby pleśniowe oraz sezonowo pyłki traw, drzew i innych roślin), pokarmowe (na wybrane produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego), kontaktowe (np. środki piorące, perfumy, kosmetyki czy lateks) i iniekcyjne (jady owadów, leki podawane w formie zastrzyków). 
 


Alergia przyjmuje różne postacie, może dotyczyć wielu narządów i mieć różnorodny przebieg. Do najistotniejszych chorób alergicznych zalicza się alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, atopowe zapalenie skóry, astmę, wyprysk kontaktowy, reakcje anafilaktyczne, jak również pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy.

Objawy alergii po raz pierwszy mogą wystąpić w każdym wieku, mają też różny przebieg u poszczególnych osób. Objawy alergii często są nagłe i występują krótko po kontakcie z uczulającym chorego a...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy