Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna , Otwarty dostęp

14 stycznia 2021

NR 47 (Styczeń 2021)

Zimowe wsparcie dla sportowców

0 618

Zima to czas, kiedy organizm sportowca jest wystawiony na wiele stresorów – zarówno ze strony pogody, wirusów czy bakterii, jak i intensywnych trenin- gów – szczególnie tych osób, które planują w sezonie wiosennym lub letnim sięgać po najwyższe cele – sportowe, zdrowotne czy sylwetkowe. Dlatego w tym czasie tak istotne jest umiejętne podejście do suplementacji oraz zastosowanie odpowiednich protokołów regeneracyjnych.

Oczywiście – zanim przejdziemy do magicznych metod, czy najnowszych odkryć w dziedzinie żywienia, suplementacji czy innych szamańskich wybryków – musimy skupić się na podstawowych krokach, które będą stanowiły 80% całego sukcesu. 

POLECAMY

Sen

Podstawy zawsze będą podstawami i nigdy tego nie zmienisz. 

Jeden z legendarnych guru treningu i żywienia – Charles Poliquin – na pytanie, co by zrobił, gdyby miał zmienić jedną rzecz w swoim postępowaniu treningowym lub żywieniowym na podstawie obecnej wiedzy, odpowiedział bardzo krótko: Spałbym więcej. 

Więc po raz 3456 – parafrazując słowa Wima Hoffa –„Sleep!” 

Zaburzenia snu skutkują zaburzeniami pracy leptyny i greliny, czyli dwóch hormonów odpowiedzialnych za ilość przyjmowanych pokarmów oraz za to, jakie pokarmy nasz mózg preferencyjnie wybiera.
Leptyna to hormon sytości, którego rolą jest informowanie naszego mózgu, że jesteśmy najedzeni i nie trzeba odkładać nic na czarną godzinę, gdyby ktoś nam założył kłódkę na lodówkę, wszystkie stacje benzynowe nagle zamknięto, a hipermarkety spłonęły. 

Grelina natomiast jest tym hormonem, który powoduje, że staramy się zerwać tę kłódkę z lodówki, jesteśmy skłonni włamać się na zamkniętą stację benzynową, a wszystko, co stoi na naszej drodze jest potencjalną przeszkodą w tym, żeby się najeść do syta. 

Stąd też jednym z istotnych elementów wpływających na ilość oraz jakość przyjmowanego pokarmu jest poprostu sen.

Zaburzenia snu wpływają na zmniejszoną insulinowrażliwość oraz zaburzenia funkcjonowania wysp beta trzustki. 

Warto zaznaczyć, że regulacja snu odbywa się za pomocą dwóch białek CLOCK oraz BMAL1. Wpływają one stymulująco na działalność SIRT1 oraz PGC 1a, czyli tych element...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy