Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

10 marca 2022

NR 54 (Marzec 2022)

Zjawisko synergii w grach zespołowych – jak je uzyskać i jakie przynosi nam korzyści?

0 824

W wychowaniu fizycznym główne obszary działań koncentrują się m.in. na wspieraniu dzieci i młodzieży w rozwoju sprawnościowym, poznawczym, społecznym, ale przede wszystkim na przygotowaniu do całożyciowej aktywności fizycznej i utrzymywaniu sprawności fizycznej. Podstawowymi narzędziami do osiągnięcia tego celu, stosowanymi w wychowaniu fizycznym, są gry zespołowe.

Czym jest synergia? 

Gry zespołowe to różnorodne dyscypliny sportu, których wspólnym czynnikiem jest grupa ludzi (więcej niż dwie osoby) tworzących zespół, który posiada określone cele. Charakterystyczną cechą gier i ich fundamentem jest współdziałanie. To dzięki niemu gracze mogą osiągać takie cele gry, których indywidualnie nie byliby w stanie osiągnąć. Współdziałanie natomiast łączy się i jest praktycznie nierozerwalne ze zjawiskiem, które nazywane jest synergią. Czym jest zjawisko synergii i dlaczego często używa się tego słowa w kontekście gier zespołowych, drużyn, grup i systemów? Słowo synergia pochodzi z języka greckiego i składa się z dwóch członów syn co oznacza „razem”, „wspólnie z” oraz ergon oznaczające „działanie”, „dzieło”. Słowo synergia może zatem oznaczać wspólne działanie i dlatego jest wręcz połączone z procesem współdziałania. Prakseolog prof. Pszczołowski (1978) zdefiniował synergię jako takie zestawienie dwóch lub więcej elementów, gdzie ich oddziaływanie daje większy skutek niż suma skutków wywołanych przez każdy z tych elementów oddzielnie. Synergia może występować w dwóch postaciach. Pierwszą jest takie zestawienie elementów, których połączenie daje ich wzmocnienie, tzw. wartość dodaną, która jest większa niż suma efektów, jaką może dać każdy z tych elementów z osobna. Ten przykład najlepiej oddaje równanie 2 + 2 = 5. 

Synergia może także tworzyć tzw. nową jakość, różniącą się od tworzących ją elementów, czyli 2 + 2 = Q (Panfil, 2011).

POLECAMY

Przykłady synergii w życiu codziennym

Aby zrozumieć, na czym polega zjawisko synergii, można przytoczyć wiele przykładów z życia codziennego. Takim przykładem wykorzystania synergii są dwie współpracujące ze sobą osoby, które łączą siły, aby przesunąć lub przenieść wielkogabarytowy przedmiot. Każda z tych osób indywidualnie byłaby w stanie przemieścić go na dużo krótszym dystansie niż dwie osoby wykonujące tę czynność wspólnie. Wykorzystaniem zjawiska synergii w farmakologii jest np. połączenie dwóch słabych leków, które poprzez jednoczesne zaaplikowanie przynoszą bardz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy