Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

26 maja 2020

NR 44 (Maj 2020)

Genetyka w sporcie – rusz swój potencjał

0 536

Nie żyjemy w czasach wielkiego kryzysu, nie mamy przed sobą wielkiej wojny czy wyzwań, którym musimy sprostać. Bohater stał się synonimem osoby, która jest w stanie skręcić meble z marketu lub zawiesić obrazek tak, aby wisiał prosto.

W XXI wieku sami musimy stawiać sobie wyzwania oraz cele, których osiągnięcie pozwoli nam na przyczepienie sobie plakietki „bohatera”, dlatego też obserwujemy wielki boom na kształtowanie sylwetki, stawiamy sobie coraz ambitniejsze wyzwania fizyczne – maratony, ultramaratony, biegi z przeszkodami, crossfit. Wybieramy dyscypliny sportowe, w których liczy się nie tylko siła fizyczna, ale też umiejętność wyprzedzania ruchów przeciwnika, np. brazylijskie jiu jitsu, lub po prostu w starym dobrym stylu zamykamy się w piwnicach i dźwigamy żelastwo na wzór Arnolda – bo sprawne, silne oraz dobrze zbudowane ciało powoli staje się synonimem ciężkiej pracy oraz sukcesu. 

Jeżeli opanujesz swój umysł oraz swoje ciało, wtedy sky is the limit. 

Do osiągnięcia naszych celów wybieramy odpowiednie schematy dietetyczne, suplementację i pracujemy na sukces. Często droga do celu dla każdego z nas jest inna – dla jednych to prosta droga bez przeszkód, inni jednak mają bardziej pod górkę. Dlaczego indywidualności są tak istotne w kwestiach sportu? Dlaczego ktoś pomacha sztangą dwa razy i ma bicepsy niczym Popey po szpinaku, a ktoś inny po latach treningu nie zbliży się nawet do takiego pułapu? Dlaczego ktoś jest urodzonym sprinterem, a ktoś inny maratończykiem? 

Odpowiedź wydaje się tak prosta, a jednocześnie tak trudna – genetyka, czyli dziedzina, która obecnie przeżywa swój intensywny rozwój i która może być game changerem w kwestii wyników sportowych czy też sylwetkowych. 

POLECAMY

Genetyka – co już wiemy?

Zdolności atletyczne zależą od wielu czynników – wpływ środowiska, genetyka czy ilość włożonej pracy w rozwój zawodniczy/sportowy będą dominowały nad rozwojem atletyzmu u sportowca. Zatem możemy założyć, że genetyka to nie wszystko. Idąc tropem myśli autora książki The Sports Gene: Inside the Science of Extraordinary Athletic Performance Davida Epsteina: „Ciężka praca pokonuje talent, kiedy talent nie pracuje ciężko”.

Jednym z czynników wpływających na zdolności atletyczne będzie udział rodzaju włókien mięśniowych, których rozkład wpłynie na to, czy jesteśmy urodzonymi sprinterami czy maratończykami. 

Rozróżniamy dwa rodzaje włókien mięśniowych – szybko- i wolnokurczliwe. 

  • Włókna szybkokurczliwe – ich dominacja jest istotna dla osób, które wykonują...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy