Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

16 maja 2023

NR 61 (Maj 2023)

Jak skutecznie napisać wniosek projektowy?

0 48

Podstawą przyznania finansowania zewnętrznego dla dowolnego działania jest napisanie wniosku. Należy w nim zawrzeć wiele informacji dotyczących organizowanego przedsięwzięcia. Skuteczne wypełnienie takiego wniosku zwiększa szansę na otrzymanie dofinansowania. Dobrą wiadomością jest to, że można nauczyć się wypełniania wniosków projektowych. Pomoże w tym poznanie zasad tworzenia takiego wniosku.

Wjednym z poprzednich numerów czasopisma pojawił się tekst poświęcony projektom grantowym, w których szkoły i kluby sportowe mogą uzyskać wsparcie finansowe na prowadzoną przez siebie działalność sportowo-rekreacyjną. Kolejnym krokiem jest poznanie regulaminu konkursu grantowego z jego podstawowymi obszarami, a następnie zapoznanie się z wnioskiem, który każda ubiegająca się o wsparcie organizacja musi wypełnić. 

Może się wydawać, że tworzenie wniosku projektowego to skomplikowane zadanie. Nie zawsze tak jest, a poziom trudności i skomplikowania wniosku zależy od grantodawcy. Potencjalni grantobiorcy muszą się liczyć z tym, że do uzupełniania wniosku należy się dobrze przygotować, zwłaszcza gdy ktoś robi to po raz pierwszy. Ten pierwszy raz na pewno będzie najtrudniejszy, a każda kolejna próba będzie wiązała się z pewnymi automatyzmami, podobnie jak w przypadku nabywania dowolnej umiejętności ruchowej – ćwiczenie przybliża nas do perfekcji i jednocześnie podnosi nasze kompetencje. 

POLECAMY

Zanim napiszesz pierwsze słowa

Praca z projektem i wnioskiem projektowym rozpoczyna się na długo przed sięgnięciem po jakiekolwiek dokumenty. Jej początkiem jest chęć zmiany, wyjście poza strefę własnego komfortu i chęć poszukania nowych rozwiązań dla pojawiających się w naszym lokalnym środowisku problemów. Jest to związane z dostrzeganiem pewnych obszarów, które wymagają poprawy. 

Znajdujemy się w sytuacji, gdy prowadzimy zajęcia sportowe gdzieś w małej miejscowości. Zebraliśmy grupę dzieci lub młodzieży i rozpoczęliśmy regularne zajęcia. Prowadzimy je przez cały rok szkolny, po którym przychodzi okres wakacji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie obozu sportowego. Na początek może to być proces szkolenia odbywający się stacjonarnie, ale nie musimy się ograniczać. Możemy także pomyśleć o formie wyjazdowej. W tym miejscu pojawia się problem, ponieważ nie mamy środków finansowych, aby zapewnić udział naszych podopiecznych w obozie. Zdajemy sobie również sprawę, że zasobność portfeli rodziców młodych sportowców nie pozwoli na pokrycie kosztów. 

Poruszają...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy