Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

11 marca 2020

NR 43 (Marzec 2020)

Jak skutecznie organizować swój czas?

0 466

Żyjemy w czasach, w których panuje powszechny kult efektywności. Zawsze trzeba „więcej”, zawsze czekają kolejne rzeczy do zrobienia. Nie da się ukryć, że w dużej mierze dotyczy to również pracy nauczyciela. Czy da się sprawić, żeby zniknęły stosy piętrzących się dokumentów opatrzonych klauzulą „na wczoraj”? Żebyś był wypoczęty, szedł z radością do pracy, a po niej miał czas na zadbanie o własny rozwój, zdrowie i rodzinę? Pewnie nie będzie łatwo, możliwe, że cza- sami odpowiedź będzie brzmiała „nie”, ale postaram się pokazać Ci kilka relatywnie łatwych do wprowadzenia udoskonaleń.

Nie chcę, żebyś traktował ten tekst, jak zwodzenie typu „uśmiechaj się, myśl pozytywnie, a wszystko się uda”. Wybierz po prostu te elementy, które będzie Ci łatwo poprawić w swojej codzienności i przekonaj się eksperymentalnie, co może dać Ci wymierne korzyści, bo tylko one mogą świadczyć o wartości tego, co za chwilę przeczytasz.

Pierwszym krokiem, jaki możesz podjąć, jest sprawdzenie, czy faktycznie wszystkie ważne rzeczy, które robisz są ważne. Często tylko wydaje Ci się, że jeśli czegoś nie zrobisz, świat przestanie istnieć. Poświęć chwilę na zapisanie na kartce wszystkich obowiązków, jakie wykonywałeś w ciągu dzisiejszego dnia. Gdy wynotujesz je wraz z szacunkowym czasem trwania, zaznacz obok każdej z tych czynności wartość od 1 do 10, w zależności od priorytetu, jaki przypisujesz danej czynności. Ile czasu byś zaoszczędził, rezygnując ze wszystkiego, na przykład poniżej piątki? Prawda, że sporo? Nie daj sobie wmówić, że wszystko „musisz”. Ustalaj priorytety i świadomie rezygnuj z rzeczy, które przekraczają Twoje możliwości. Lepiej zastosować takie podejście, niż podejmować się zadań i wkładać je na półkę „do zrobienia nigdy”.

Kolejna...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy