Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna , Otwarty dostęp

17 maja 2021

NR 49 (Maj 2021)

Jak w bieganiu pójść o krok dalej? Rzecz o tym, co zrobić, żeby właściwie rozwinąć swoje hobby

0 571

Masz już za sobą pierwsze kilometry w starym dresie wyciągniętym z szafy i starych butach, które służyły w sumie do każdego sportu, złapałeś/złapałaś zajawkę i chcesz dalej rozwijać swoje nowe hobby? Zaglądasz więc do internetu lub pytasz znajomych o szczegóły.

Otchłań internetu, czyli kup najszybsze czerwone buty

Internet daje olbrzymie możliwości, również w zakresie wsparcia i możliwości konsultowania tematów dotyczących treningu czy sprzętu. Można spotkać zarówno osoby z dużym doświadczeniem, jak i prześmiewców odpowiadających, że najlepsze buty to czerwone. Dlatego w pierwszej kolejności warto poruszać się wg sprawdzonych prawideł.

POLECAMY

Wybierz wygodne i komfortowe – unikaj skrajności

Jeśli chcemy nieco odświeżyć naszą garderobę, to warto zadbać w pierwszej kolejności o obuwie biegowe, tutaj spokojnie zmieścimy się w budżecie 250–300 złotych za jedną parę, która po zmianie ze zwykłych starych butów będzie zachwycała nas podczas każdego treningu. Na tym etapie nie ma sensu eksperymentowania z butami minimalisycznymi (zero drop) lub z maksymalną amortyzacją, natomiast, o czym warto pamiętać, to przymierzenie buta i odczucie komfortu – to rzeczy, które powinny zdefiniować naszą chęć zakupu. Pierwsze buty biegowe przymierz osobiście przed zakupem. Pamiętaj, że stopa podczas biegu może nieco spuchnąć, zachowaj więc rezerwę 0,5 numeru.

Wystarczy koszulka i spodenki

Drugim elementem będą wygodne spodenki i koszulka. Jeśli chodzi o rynek spodenek przekrój jest bardzo szeroki – mamy spodenki typowo maratońskie (bardzo krótkie), szorty biegowe oraz cieszące się ostatnio coraz większą popularnością spodenki 2 w 1. U mnie sprawdzają się spodenki sportowe 2 w 1 marki AdRunaLine, cenię je za komfort i minimalistyczny wygląd. Wśród koszulek wybór jest jeszcze większy, koszulki startowe (signlety), koszulki z krótkim i długim rękawem, koszulki kompresyjne. Tutaj warto zacząć naprawdę klasycznie – od t-shirtu biegowego i sprawdzić go w różnych warunkach (słońce, deszcz, mżawka). Ważne, żeby była to odzież techniczna, a nie bawełniana. Techniczne właściwości takich koszulek to przede wszystkim materiały, z jakich są wykonane. W zdecydowanej większości są to 92% PES (poliester) i 8% EL (elastan).

Plan treningowy – każdy chce biegać szybciej…

W bieganiu amatorskim niesamowite jest to, że postępy przychodzą tak naprawdę z treningu na trening, wyniki poprawiają się bardzo szybko, a człowiek myśli, jak wycisnąć jeszcze lepszy czas. Tutaj należy przestrzec wszystkich – zbyt szybkie wprowadzenie specjalistycznych treningów (interwałów, BNP, biegów tempowych) będzie szybką drogą, jeśli nie do kontuzji, to do regresu w naszej formie. Podobnie ma się rzecz z planami treningowymi, których w internecie jest mnóstwo, praktycznie dla każdego dystansu znajdzie się plan. Pamiętajmy, że plan na każdego amatora może działać inaczej, poza tym wierne kopiowanie czyichś rozwiązań nie jest dobrą drogą, bo każdy ma zwyczajnie inny organizm. Takowe plany niech będą inspiracją do wdrażania nowych elementów podczas treningu, a nie kopiowaniem 1 do 1. Sprawdzajmy, jak na nowe bodźce treningowe reaguje nasz organizm i dostosujmy trening przede wszystkim do siebie.

Przypisy