Wyraziste wystąpienie publiczne, ciekawy wykład czy skuteczna sprzedaż powinny zawierać elementy skupiające uwagę odbiorcy oraz wywoływać pozytywne emocje i zaciekawienie – najlepiej od samego początku ich trwania. Tak samo powinno być z prowadzonymi przez nas lekcjami. Powinniśmy zaczynać je od „mocnego uderzenia”. Istnieje wtedy szansa, że uczniowie od razu od razu będą zaangażowani. Bo nic tak nie zabija chęci, a także aktywności młodych ludzi, jak powtarzalność oraz przewidywalność.
Jeśli dziecko idzie na lekcję i od początku wie, co je czeka, to mimo że może kochać nasz przedmiot, w pewnym momencie zacznie się nudzić. Tymczasem gdy uczniowie nie wiedzą, co będzie się działo na lekcji, gdy na każdych zajęciach są zaskakiwani, a początek lekcji kojarzy im się z czymś wyjątkowym, istnieje duża szansa, że iskierka zaangażowania w nich nie zgaśnie.
POLECAMY
Odpowiednio prowadzony trening sportowy składa się z trzech elementów [Boguszewski i wsp., 2017]:
|
Rozgrzewka – najważniejszy element treningu
Podobnie wygląda również „schemat” przebiegu lekcji. Często można usłyszeć z ust wielu autorytetów, szkoleniowców, że rozgrzewka jest najważniejszym elementem treningu. Należy więc najpierw wyjaśnić, czym ona jest. Każda osoba związana ze sportem, aktywnością ruchową, wychowaniem fizycznym, będzie miała swoją definicję.
Według mnie najprościej można ją określić jako zestaw ćwiczeń, które mają całościowo przygotować organizm do wysiłku. Bardziej fachowo można opisać ją jako „kompleksowy, logicznie powiązany ze sobą ciąg środków treningowych (ćwiczeń fizycznych) mających na celu przygotowanie zawodnika do wysiłku fizycznego” [Ozimek, Jurczak, 2007]. Zgodnie z inną definicją rozgrzewka to każda aktywność fizyczna lub psychiczna, która pomaga przygotować się do wymagań wybranego sportu lub ćwiczeń [https://musclepower.pl/Co-to-jest-rozgrzewka-i-jak-prawidlowo-sie-rozgrzewac-news-pol-1622966967.html].
Główne cele rozgrzewki:
|
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!