Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru , Otwarty dostęp

20 stycznia 2020

NR 42 (Styczeń 2020)

Narciarstwo biegowe – czy dla każdego? Pierwsze kroki na biegówkach

0 1472

Biegi narciarskie zdecydowanej większości osób kojarzą się z postacią Justyny Kowalczyk. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dyscyplina sportu, którą może uprawiać praktycznie każdy. Jest to przyjemna i zarazem prosta forma aktywności fizycznej.

Narciarstwo biegowe, znane i popularne na całym świecie od dziesiątek lat, także w Polsce cieszy się coraz większym uznaniem. Zapewne duży w tym udział mają sukcesy Justyny Kowalczyk. Nie trzeba być jednak mistrzem olimpijskim, by móc cieszyć się możliwością uprawiania tego sportu – wystarczy trochę motywacji i odpowiedni sprzęt. Jeśli i my chcemy rozpocząć przygodę z tym sportem, powinniśmy na początku dowiedzieć się wszystkich podstawowych informacji o biegówkach. Poniżej podpowiadam, jak zacząć bieganie na nartach biegowych.

POLECAMY


Powody, dla których warto nauczyć się biegać na nartach biegowych

 

  • Nie musimy odznaczać się jakąś dobrą kondycją fizyczną. To dzięki bieganiu poprawiamy swoją wydolność organizmu i wyrabiamy kondycję.
  • Jazda na biegówkach po płaskim, odpowiednio przygotowanym terenie jest stosunkowo łatwa – już od pierwszych minut zajęć osoby samodzielnie chodzą na nartach, ćwicząc podstawowe kroki.
  • W trakcie biegania na biegówkach zaangażowane są praktycznie wszystkie najważniejsze partie mięśni, co pozwala na poprawę kondycji i dużą liczbę spalanych kalorii (to ważny aspekt dla osób z nadwagą i otyłością).
  • Jest to sport bezpieczny, w porównaniu chociażby do narciarstwa zjazdowego, a ryzyko odniesienia urazu jest bardzo małe. Oczywiście na bardziej stromym zjeździe i zlodowaciałym śniegu można zaliczyć niekontrolowany upadek, jednak jego konsekwencje nie powinny być groźne.
  • Narty biegowe nie obciążają stawów – podczas biegu na nartach ruchy są płynne, a poślizg narty tłumi nasze spotkania z powierzchnią przy każdym kroku.
  • Jest to ciekawa forma aktywnego spędzenia czasu wraz z całą rodziną. 
     

 Narty biegowe mogą być z powodzeniem zastosowane również jako skuteczny środek rehabilitacji ruchowej.

  • Jeśli jesteśmy miłośnikami przyrody, to narciarstwo biegowe pozwala na obcowanie z naturą. Trasy zazwyczaj są poprowadzone w atrakcyjnych krajobrazowo miejscach. Poza tym sami mamy możliwość odkrywania ciekawych miejsc i zakamarków. 
  • Biegówki mają łatwą dostępność miejsc do biegania, do tego, aby na nich pojeździć, nie trzeba brać urlopu, płacić za pobyt w kurorcie narciarskim, czy też płacić za karnety na wyciąg

 

Gdzie na narty biegowe?


Narciarstwo biegowe można uprawiać niemal wszędzie, jeśli tylko spadnie odpowiednio gruba warstwa śniegu. Choć narty biegowe kojarzą się ze specjalnymi torami przygotowanymi przez ratrak, jakie znamy z zawodów sportowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by jeździć na nartach biegowych na nieprzygotowanych trasach. Doskonałym miejscem do nauki są parki, leśne ścieżki lub innego rodzaju ośnieżone szlaki piesze. Aby bieganie na nartach nie stało się monotonne, mamy możliwość wyboru innej trasy każdego dnia. 

Warto nadmienić, że trasy specjalnie przygotowane do uprawiania narciarstwa biegowego są zazwyczaj dobrze oznakowane, a korzystanie z nich jest bezpłatne. 

Najpopularniejsze szlaki dla nart biegowych w Polsce znajdują się w Jakuszycach. Są bardzo zróżnicowane i liczą łącznie blisko 100 km długości. Znajdziemy tu zarówno trasy wyczynowe, posiadające homologację światową Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, jak i liczne trasy spacerowe dla początkujących. Warto zaznaczyć, że co roku odbywa się w Jakuszycach znana wśród miłośników narciarstwa biegowego impreza sportowa – Bieg Piastów. 

Na narty biegowe można udać się na popularną trasę z Obidowej k. Nowego Targu na Turbacz, w Beskid Śląski na ścieżki na Przełęczy Kubalonka. Narciarstwo biegowe można uprawiać również w Wetlinie, na Wzgórzach Dylewskich, na Mazurach w okolicach Mrągowa i oczywiście w Górach Stołowych. Również Zakopane ma niejedną ciekawą propozycję dla fanów biegówek. Tam najlepiej wybrać się pod Krokiew i do Doliny Chochołowskiej.


Sprzęt do biegania 


Sprzętowe minimum, aby zacząć jeździć na biegówkach, to narty, buty oraz kijki. Narty mamy dedykowane do stylu klasycznego i łyżwowego. Do jednego i drugiego stylu potrzebujemy trochę innych nart. Równie ważnym elementem wyposażenia narciarza są buty Dużą uwagę należy zwrócić na to, aby były wygodne. Są one dopasowywane do konkretnego rodzaju wiązań oraz do stylu biegania. Również kijki różnią się między sobą. Kije do biegania stylem klasycznym są krótsze od tych używanych w „łyżwie”.


Przygody z biegówkami nie warto oczywiście zaczynać od zakupu nart. Przed inwestowaniem w sprzęt warto najpierw sprawdzić czy to rzeczywiście sport dla nas. Zanim pójdziemy więc do sklepu, najlepiej jest skorzystać z wypożyczalni sprzętu. W wypożyczalni pracownicy pomogą nam dobrać odpowiedni sprzęt dostosowany do naszego wzrostu, masy ciała i umiejętności. Wypożyczenie sprzętu nie jest wcale drogie. Za komplet nart z kijami i buty zapłacimy 10–25 zł za godzinę lub 25–60 zł za dobę. 

Jeśli zdecydujemy się na zakup sprzętu, to za nowy komplet nart z kijkami i buty trzeba liczyć się z wydatkiem w granicach 700–800 zł. Jednak na giełdach sprzętu narciarskiego czy komisach można skompletować używany sprzęt już za 200–300 zł, bowiem od kilku lat na rynku pojawiło się sporo używanych nart biegowych sprowadzanych z Niemiec, Czech lub Skandynawii, gdzie ten sport jest bardzo popularny. Posiadanie własnego sprzętu daje możliwość korzystania z niego niemal wszędzie, gdzie jest śnieg, sami wybieramy sobie miejsce, gdzie chcemy pobiegać.


Ubiór na narty


Same narty to oczywiście nie wszystko, co będzie nam potrzebne przed pierwszym wyjściem na narty biegowe. Ważny jest również odpowiedni strój. Początkujący narciarze nie muszą od razu zaopatrywać się w specjalistyczny ubiór dedykowany biegaczom narciarskim. Bardzo dobrze sprawdza się odzież, którą używamy np. do biegania w chłodne dni. 

Strój na biegówki musi być przede wszystkim elastyczny i przylegający do ciała. Musi również dobrze chronić przed warunkami atmosferycznymi: niską temperaturą, wilgocią i wiatrem. Warstwy dobieramy odpowiednio do warunków panujących na zewnątrz. Biorąc pod uwagę, że na biegówkach cały czas jesteśmy w ruchu i używamy siły mięśni do przemieszczania się, wychodząc z domu lepiej odczuwać lekki chłód, który zniknie po krótkim czasie biegu, niż przegrzać się w zbyt ciepłym ubraniu.

Podstawową zasadą dla...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy