Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

10 marca 2023

NR 60 (Marzec 2023)

Rywalizacja i współpraca w aktywności fizycznej

0 254

Lekcje wychowania fizycznego mają przygotować uczniów do świadomego podejmowania aktywności fizycznej poza formalną edukacją. Zawierają w sobie komponent kreowania właściwych postaw względem własnego ciała i ruchu. Dotyczy to zarówno aktywności podejmowanych indywidualnie, jak i tych grupowych. Jednym z elementów całościowego podejścia do wychowania fizycznego jest ukształtowanie postaw względem rywalizacji i współpracy.

Aktywność fizyczna stanowi bardzo ważny obszar dbałości o dobrostan człowieka. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. W drugim z wymienionych obszarów częścią składową będzie kształtowanie odpowiednich postaw względem rywalizacji i współpracy, podejmowanej początkowo w ramach lekcji wychowania fizycznego, a następnie także w aktywnościach indywidualnych. 

W obecnych czasach nie uciekniemy od podejmowanych w tym artykule kwestii, bowiem kultura rywalizacji przeniknęła do wielu obszarów życia codziennego. Od najmłodszych lat rywalizujemy o zabawki, uwagę rodziców. Później dochodzi edukacja z całym wachlarzem obszarów, gdzie toczy się realna walka pomiędzy poszczególnymi uczniami o to, kto będzie lepszy. 

Świat sportu w swej naturze ma na celu wyłonienie zwycięzcy. Rywalizacja jest więc jego podstawowym elementem. Dotyczy to nie tylko sportów indywidualnych, ale także działań drużynowych. W tych drugich pojawia się ciekawy aspekt, ponieważ o końcowym sukcesie lub porażce decyduje nie tyle suma indywidualnych umiejętności, ale zdolność do współpracy. Wspólne dążenie do pokonania przeciwnika sprawia, że pojawiają się pozytywne czynniki. Warto więc pochylić się nad tymi zagadnieniami, by nie tylko zrozumieć ich istotę, ale także zastanowić się, kiedy i gdzie możliwe będzie ich wykorzystanie z możliwie największym pożytkiem dla uczniów. 

POLECAMY

Dawno, dawno temu…

Rywalizacja i współpraca to aktywności, które towarzyszą człowiekowi praktycznie od...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy