Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Rozwój zawodowy

16 września 2019

NR 40 (Wrzesień 2019)

Złota trzynastka. Jakie supermoce powinien posiadać współczesny nauczyciel?

0 1005

Pytając uczniów, jakich chcieliby mieć nauczycieli, słyszymy często: wyrozumiałych, cierpliwych, opanowanych, sprawiedliwych i z poczuciem humoru. Niby oczywiste. Zawsze tak było. A jednak… nie łatwo być nauczycielem. To zawód, w którym wskazana jest niebywała elastyczność – ze względu na zmieniające się okoliczności i środowisko ucznia. Nauczyciel powinien być jak komiksowy bohater: nieść dobro, posiadać supermoce i wygrywać. Jak to zrobić?

Uczenie, kształtowanie postaw, rozbudzanie ciekawości poznawczej u ucznia to obszary pracy nauczyciela, które wymagają od niego ciągłego doskonalenia, rozszerzania posiadanej wiedzy (często lekko przykurzonej), bycia na bieżąco z nowinkami z zakresu pedagogiki, dydaktyki i metodyki nauczanego przedmiotu. 

Wybrałam „złotą trzynastkę” kluczowych kompetencji nauczycielskich, bez których ciężko jest sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagającego ucznia, jego rodziców oraz organów prowadzących szkołę.

POLECAMY


1. ZAANGAŻOWANIE

Konieczne jest zaangażowanie nauczyciela w proces dydaktyczno-wychowawczy ucznia, często wykraczające poza profil zawodowy. Nauczyciel dźwiga na sobie wielką odpowiedzialność i powinien być tego świadomy w momencie, kiedy decyduje się na wykonywanie tego zawodu. Tę profesję trzeba kochać. Nie może być inaczej. Gdyby można było zmierzyć konieczne w tej pracy zaangażowanie w skali, jaką posiada termometr, to powinien on eksplodować z przegrzania. Tylko zaangażowany nauczyciel jest w stanie pociągnąć za sobą grupę uczniów, pokazać im róż...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy