Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

12 lipca 2022

NR 56 (Lipiec 2022)

Bezpieczne stosowanie leków u dzieci i młodzieży w leczeniu kontuzji

0 256

Urazy wieku dziecięcego i szkolnego z niewiadomych przyczyn są obszarem pomijanym w lecznictwie, pomimo że w tej grupie wiekowej obserwuje się najwyższy wskaźnik urazów o najpoważniejszych skutkach. Oprócz leczenia ambulatoryjnego stosuje się leczenie farmakologiczne. Biorąc pod uwagę inne losy leku w małych organizmach niż u osób dorosłych oraz ryzyko interakcji między lekami, warto poznać zasady bezpiecznego stosowania leków u dzieci i młodzieży.

Statystyki urazów dziecięcych w Polsce

Urazy tkanek miękkich i spowodowane nimi kontuzje są niejako wpisane w życie dzieci i młodzieży. Nie oznacza to jednak, że ten fakt należy bagatelizować. Choć większość wypadków nie zabija, to faktem jest że co roku 1 mln dzieci doznaje wypadków, a 120 000 z nich wymaga hospitalizacji. Najczęstszą przyczyną wypadków wśród dzieci i młodzieży są upadki (z wysokości) oraz urazy sportowe. Najbardziej kontuzjogennymi dyscyplinami sportu są: rolki, rower, sporty drużynowe (piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka i koszykówka). Co ciekawe, najwięcej wypadków w tej grupie wiekowej pojawia się w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania – w szkole, w domu, w drodze między szkołą a domem. W szkole najczęstszą przyczyną urazów są… pobicia. 

POLECAMY

Najwięcej wypadków w szkole pojawia się podczas przerw międzylekcyjnych na korytarzach i w czasie zajęć z wychowania fizycznego. Szacuje się, że w polskich szkołach co roku wypadkom ulega 120 000 uczniów, prawie 2 tysiące kwalifikowanych jest do urazów ciężkich, a ponad 100 kończy się śmiercią. 

Które dzieci są najbardziej narażone na urazy?

Najczęstszymi urazami wśród dzieci i młodzieży są rany cięte i szarpane, urazy dłoni, złamania kończyny górnej. Pacjentami ambulatoriów i gabinetów zabiegowych są najczęściej chłopcy, znacznie rzadziej dziewczynki. Oprócz płci, czynnikami determinującymi częstość występowania urazów jest wiek oraz pora roku. Wiosną i latem odnotowuje się kilka razy więcej przyjęć wśród dzieci w porównaniu do jesieni i zimy. 
Na początku artykułu wymieniono kontuzje i urazy jako najczęstsze następstwa nieszczęśliwych wypadków u dzieci i młodzieży. Źródłem bólu i stanu zapalnego, oprócz urazów, mogą być także: młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, bóle wzrostowe czy wady postawy. 

Jakich urazów doświadczają dzieci i młodzież?

W kontekście urazów dzieci często mówi się o „skręceniu”, „nadwyrężeniu” lub „wybiciu”. Skręceniem można nazwać sytuację, gdy staw dziecka zostaje ustawiony w nienaturalnej pozycji i w efekcie więzadła stają się mocno naciągnięte lub skręcone. Czasami może to doprowadzić nawet do całkowitego zerwania więzadeł. Nadwyrężenie z kolei nie dotyczy staw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy