Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

13 stycznia 2023

NR 59 (Styczeń 2023)

Cool down – schłodzenie organizmu

0 255

O znaczeniu rozgrzewki (warm up) w treningu sportowym powstało wiele opracowań. Chociaż zdarza się, że rozgrzewka jest zaniedbywana przez trenerów i sportowców, to przynajmniej w teorii każdy zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego elementu w procesie rozwoju sportowca i dla unikania kontuzji. Gorzej sprawa wygląda z potreningowym schłodzeniem, czyli cool down. Za- niedbywanie tego elementu budowania jednostki treningowej często wynika stąd, że nauczyciel wychowania fizycznego lub instruktor dyscypliny sportowej po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że taki element treningu istnieje i należy (warto) z niego korzystać. Zanim przejdę do zdefiniowania cool down, chciałbym wspomnieć o tym, czym właściwie jest trening sportowy.

Na trening sportowy powinniśmy patrzeć jak na proces, którego celem jest rozwój zawodnika, tak aby w jak najekonomiczniejszy sposób (z ograniczoną ilością kontuzji) był bardziej efektywny na boisku, bieżni, w ringu. W budowaniu treningu tworzymy cykl składający się z: mezocyklów i mikrocyklów. W skład mikrocyklu wchodzą pojedyncze jednostki treningowe. Jednostka treningowa jest najmniejszą składową treningu. Chcąc budować trening w sposób przemyślany, należy zadbać o to, aby jednostki treningowe były zaplanowane w taki sposób, aby tworzyły mikrocykl realizujący konkretne zadanie. Ważne, żeby w planie jednostka treningowa była spójna z pozostałymi jednostkami i zakończenie treningu mogło przyczynić się do lepszej regeneracji organizmu i przygotowania go do kolejnego wysiłku (do kolejnej jednostki treningowej).

Celem rozgrzewki jest przygotowanie organizmu do części zasadniczej zajęć, natomiast zadaniem schłodzenia jest uspokojenie, zrelaksowanie organizmu poddanego intensywnemu wysiłkowi i przygotowanie go do kolejnej jednostki treningowej. Czym zatem tak naprawdę jest to schłodzenie (cool down)? Dlaczego zapomina się o tym niezwykle ważnym aspekcie treningu?

Schłodzenie organizmu powinno być wykonywane po bardzo intensywnych ćwiczeniach. Zadaniem cool down jest umożliwienie organizmowi płynnego, stopniowego przejścia w stan spoczynku. To, w jaki sposób będzie wyglądało schłodzenie, w dużej mierze zależy od tego, z jakiego rodzaju wysiłkiem mieliśmy do czynienia w części zasadniczej treningu. Sposób przeprowadzenia schłodzenia będzie również zależał od rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej, np. po intensywnym biegu można przejść do truchtu lub spaceru. Przy treningach o mniejszej intensywności lub jako kolejny etap schłodzen...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy