Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

28 września 2022

NR 57 (Wrzesień 2022)

O jakie mięśnie powinien zadbać biegacz, by trening był efektywny i bezpieczny dla organizmu?

0 443

Bieganie to najprostsza z dyscyplin sportowych. Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, aby skutecznie je realizować. Warto jednak posiadać minimalną wiedzę na temat tej dyscypliny, aby nie zrobić sobie krzywdy. Jednym z podstawowych, choć dość specjalistycznych obszarów jest wiedza dotycząca anatomii i fizjologii. Warto się na nich skupić, ponieważ dotyczą one naszego ciała i w zasadzie związane są z każdą podejmowaną aktywnością, a w połączeniu z ćwiczeniami, które mają wzmocnić mięśnie, stanowią podstawę każdej aktywności.

Anatomia jest skomplikowaną dziedziną wiedzy. Wie o tym każdy student wychowania fizycznego, bowiem jest to jeden z najtrudniejszych przedmiotów na studiach. Konieczne jest jednak poznanie choć w minimalnym stopniu podstaw anatomii. Dzięki temu możemy bowiem ochronić siebie i swoich podopiecznych od urazów związanych chociażby z przeciążeniem organizmu. 

POLECAMY

Łącząc anatomię z fizjologią, otrzymujemy pełen zakres informacji o ludzkim ciele. Dodając do tego aktywność sportową, otrzymujemy pakiet specyficznych informacji, które są niezbędne dla każdego nauczyciela wychowania fizycznego czy trenera sportowego.

Podstawowa wiedza o wpływie ruchu na organizm człowieka

Elementy wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka warto także przemycać podczas lekcji wychowania fizycznego. Dobrym momentem do rozpoczęcia tego będzie klasa 7–8 szkoły podstawowej i następnie kontynuowanie zagadnienia w szkole średniej. W tym okresie bowiem powinno się uświadamiać uczniom wpływ różnych form ruchu na nasz organizm. O ile na wcześniejszych etapach edukacji ruch przybiera raczej formy zabawowe, o tyle w starszych klasach szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych powinny to być zajęcia bardziej sprecyzowane. 

Poznanie anatomii przez uczniów ma jeszcze jeden ważny aspekt. Mięśnie, kości, więzadła, ścięgna – wszystko to jest nam niezbędne, żeby móc się poruszać. Wiedza na temat prawidłowej postawy, właściwego wykonywania ćwiczeń czy wpływu ruchu na poszczególne układy może być bodźcem zachęcającym do aktywności ruchowej – jeżeli nawet nie tej profesjonalnej, sportowej, to choćby amatorskiej, rekreacyjnej, która będzie rekompensowała niedobory ruchu wynikające z siedzącego trybu życia, a także stanowiła ważny element w walce z chorobami cywilizacyjnymi. 

Po co rozwijać całe ciało? 

Poznanie anatomii i fi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy