Bieganie to najprostsza z dyscyplin sportowych. Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, aby skutecznie je realizować. Warto jednak posiadać minimalną wiedzę na temat tej dyscypliny, aby nie zrobić sobie krzywdy. Jednym z podstawowych, choć dość specjalistycznych obszarów jest wiedza dotycząca anatomii i fizjologii. Warto się na nich skupić, ponieważ dotyczą one naszego ciała i w zasadzie związane są z każdą podejmowaną aktywnością, a w połączeniu z ćwiczeniami, które mają wzmocnić mięśnie, stanowią podstawę każdej aktywności.
Anatomia jest skomplikowaną dziedziną wiedzy. Wie o tym każdy student wychowania fizycznego, bowiem jest to jeden z najtrudniejszych przedmiotów na studiach. Konieczne jest jednak poznanie choć w minimalnym stopniu podstaw anatomii. Dzięki temu możemy bowiem ochronić siebie i swoich podopiecznych od urazów związanych chociażby z przeciążeniem organizmu.
POLECAMY
Łącząc anatomię z fizjologią, otrzymujemy pełen zakres informacji o ludzkim ciele. Dodając do tego aktywność sportową, otrzymujemy pakiet specyficznych informacji, które są niezbędne dla każdego nauczyciela wychowania fizycznego czy trenera sportowego.
Podstawowa wiedza o wpływie ruchu na organizm człowieka
Elementy wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka warto także przemycać podczas lekcji wychowania fizycznego. Dobrym momentem do rozpoczęcia tego będzie klasa 7–8 szkoły podstawowej i następnie kontynuowanie zagadnienia w szkole średniej. W tym okresie bowiem powinno się uświadamiać uczniom wpływ różnych form ruchu na nasz organizm. O ile na wcześniejszych etapach edukacji ruch przybiera raczej formy zabawowe, o tyle w starszych klasach szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych powinny to być zajęcia bardziej sprecyzowane.
Poznanie anatomii przez uczniów ma jeszcze jeden ważny aspekt. Mięśnie, kości, więzadła, ścięgna – wszystko to jest nam niezbędne, żeby móc się poruszać. Wiedza na temat prawidłowej postawy, właściwego wykonywania ćwiczeń czy wpływu ruchu na poszczególne układy może być bodźcem zachęcającym do aktywności ruchowej – jeżeli nawet nie tej profesjonalnej, sportowej, to choćby amatorskiej, rekreacyjnej, która będzie rekompensowała niedobory ruchu wynikające z siedzącego trybu życia, a także stanowiła ważny element w walce z chorobami cywilizacyjnymi.
Po co rozwijać całe ciało?
Poznanie anatomii i fi...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!