Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia sportu

17 września 2020

NR 45 (Wrzesień 2020)

Biegowy savoir vivre

0 650

Mimo że wolność wyboru czy możliwość pewnej swobody postępowania są ogólnie powszechne, to w wielu sytuacjach znajomość zasad dobrego zachowania jest niezbędna. Właściwe zaprezentowanie się w towarzystwie, odpowiednia reakcja w danym momencie to tylko niewielki wycinek rzeczywistości, w którym zachowanie może podlegać krytycznej obserwacji i ocenie. Umiejętność dostosowania się to cenna zdolność współczesnego człowieka. W wielu życiowych sytuacjach zachowanie świadczące o dobrym wychowaniu, kulturze oraz szacunku do innych zawsze będzie mile widziane i wysoko cenione.

Aktywność treningowa biegaczy stwarza wiele sytuacji, w których każdy powinien się odpowiednio zachować, co pozwoli bezpiecznie zrealizować zaplanowany wysiłek. Ważne jest też, aby w rywalizacji sportowej postępować zgodnie z przepisami i zasadami fair play. 
 

POLECAMY

Zachowania pozytywne

i negatywne biegaczy podczas treningu i zawodów sportowych

Powitanie biegaczy – przyjazny gest podniesienia ręki

Podczas treningu biegowego realizowanego w otwartej przestrzeni publicznej: na chodnikach, w parkach bądź lasach biegacze mijają na swojej trasie nie tylko pieszych czy rowerzystów, ale również innych biegaczy. Od wielu lat przyjaznym gestem przekazywanym sobie między joggerami jest podniesienie dłoni – pozdrowienie kolegi „po fachu”. Takie powitanie dodatkowo jednoczy niezwykle zróżnicowane środowisko biegaczy. Różnorodność ta dotyczy płci, wieku oraz poziomu sportowego. Zazwyczaj najbardziej doświadczeni chętnie pozdrawiają każdego mijanego sportowca. Ale niejednokrotnie pojawia się wahanie i zastanowienie, kto powinien jako pierwszy zainicjować powitanie. W takim momencie warto sięgnąć do zasad savoir vivre w odniesieniu do komunikacji...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy