Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia sportu

16 września 2019

NR 40 (Wrzesień 2019)

Trudny uczeń – działanie krok po kroku

0 937

Gdybym teraz poprosił, żebyś pomyślał o kimś, kto sprawia Ci podczas prowadzenia lekcji najwięcej problemów, kim byłaby ta osoba? Wypowiedz na głos jej imię. Wszystko, co za chwilę przeczytasz, odnieś do tej konkretnej osoby. Zaczynamy!

„Ta sytuacja jest nie do wytrzymania!”. „Irytuje mnie jego zachowanie!”. „Ten uczeń musi mieć jakieś kłopoty”. „Nie umiem sobie z tym wszystkim poradzić”. Niezależnie od tego, co przed chwilą pomyślałeś, przedstawię Ci sprawdzony i uniwersalny sposób rozwiązywania problemów. Zauważ, że nie wiem z jakim problemem się mierzysz oraz „co” i przede wszystkim „dlaczego” zawodzi. Mimo wszystko nie przeszkodziło mi to w stwierdzeniu, że wiem jak mogę Ci pomóc. 
Jakiś czas temu przeczytałem, że ludzie, którzy odnoszą w życiu liczne sukcesy, dostrzegają w każdej sytuacji problemowej ciekawe wyzwanie i odczuwają przyjemność poszukując kreatywnych rozwiązań. Prawda, że takie myślenie wiele ułatwia? Pozwól, że wyjaśnię Ci, co ma to wspólnego z uczniem, który sprawia Ci problemy w czasie zajęć.
 

POLECAMY

Tabela 1.
Lp. Etap Opis
1. Wybierz problem W tym przykładzie sprawa jest oczywista: „Uczeń swoim zachowaniem sprawia mi w czasie prowadzonych zajęć problemy. Ten problem chcę w tej chwili rozwiązać”
2. Zbadaj sytuację Jesteś na samej górze lejka. Zadaj sobie dwa pytania: 
  • Co powinno się dziać?
  • Co się tak naprawdę dzieje?
Ta niesp...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy