Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru , Otwarty dostęp

11 lipca 2023

NR 62 (Lipiec 2023)

Grywalizacja na lekcjach wychowania fizycznego

0 209

Badania pokazują, że coraz większa część społeczeństwa dotknięta jest nadwagą, otyłością, problemami z sercem, krążeniem, cukrzycą. Jednym słowem, choroby cywilizacyjne zbierają coraz większe żniwo. Tym, co powinno zainteresować zwłaszcza rodziców, a także nauczycieli wychowania fizycznego, jest fakt, iż problem ten dotyka coraz większy odsetek dzieci i to coraz młodszych. Nie jest to wyłącznie problem odżywiania, ale także braku aktywności fizycznej. Rozwiązaniem zwracającym nas w dobrym kierunku może być wykorzystanie grywalizacji na lekcjach wychowania fizycznego.

Nauczyciele wychowania fizycznego mają do wypełnienia bardzo trudne zadania. Muszą bowiem zachęcać uczniów do aktywności fizycznej, czyli czegoś, co jest znienawidzone przez wiele osób i co z radością porzucane jest przez całe rzesze osób dorosłych wraz z zakończeniem edukacji, a czego brak w perspektywie długoterminowej prowadzi niestety do poważnych schorzeń.

POLECAMY

Zadanie jest trudne, gdyż podejście do lekcji wychowania fizycznego jest, używając języka dyplomatycznego, pobłażliwe. Rodzice pozwalają na brak aktywności, wypisując zwolnienia. Potrafią postawić świat na głowie, aby załatwić dziecku zwolnienie lekarskie. Młodzież niechętnie bierze aktywny udział w zajęciach. Pojawiają się komentarze, że wystarczy mieć strój, by uzyskać pozytywną ocenę semestralną. W ćwiczeniach już nie trzeba aktywnie uczestniczyć, a już z pewnością nie wtedy, gdy nauczyciel nie patrzy. Można przekonywać o negatywnych konsekwencjach braku aktywności, można wskazywać na choroby, zaburzenia czy dysfunkcje, jakie są następstwem niskiego poziomu aktywności. Pojawiają się one w perspektywie długoterminowej, więc, podobnie jak np. emerytura, „nie dotyczą” uczniów. 

Wuefiści muszą więc podejmować inne środki, które zachęcą uczniów do aktywności. Wielu edukatorów potwierdza, że działania związane z pojawieniem się kary wcale nie są skuteczne. Niewielu uczniów przejmuje się oceną niedostateczną za brak stroju. Ponadto podjęcie jakiejkolwiek aktywności powinno znaleźć odzwierciedlenie w ocenie dopuszczającej. W końcu uczeń się starał, ale nie ma zdolności ruchowych. Takie podejś...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy