Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

30 listopada 2022

NR 58 (Listopad 2022)

Jak ogólnie przyjęte stereotypy wpływają na sport dzieci i młodzieży?

0 106

Nic tak nie oddziałuje na społeczeństwa jak stereotypy i uprzedzenia. Zazwyczaj są one zakorzenione w zbiorowej świadomości od wielu lat. Ze względu na to tak trudno jest z nimi walczyć. Dotykają różnych sfer życia, w tym uprawiania sportu przez dzieci i młodzież. Z tego powodu bardzo często wielu młodych zawodniczek i zawodników rezygnuje z trenowania wymarzonej dyscypliny lub w ogóle nie próbuje swoich sił w sporcie.

Odrzućmy antyczne wzorce

Czasy, kiedy sport był domeną jedynie mężczyzn, dawno minęły. Świat się zmienia, a sport jest dostępny dla każdego, kto chce spróbować w nim swoich sił. Płeć nie ma dzisiaj najmniejszego znaczenia, jednak bardzo często dziewczynki mają zdecydowanie bardziej utrudniony dostęp do określonych dyscyplin sportu niż chłopcy, pomimo ponadprzeciętnych zdolności do ich uprawiania. Dyscypliny, które dawniej były przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, są obecnie z powodzeniem uprawiane i przez panie. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. boks i golf, które bardzo długo opierały się takim zmianom.

POLECAMY

Szkolne gwiazdy

Już na wczesnych etapach sportowe wyniki chłopców są zdecydowanie bardziej cenione niż wyniki na tym samym poziomie osiągane przez zespoły dziewczęce. Co więcej, takie podejście jest promowane nawet w wielkich filmowych produkcjach. Przedstawiciele męskich drużyn są szkolnymi gwiazdami, dziewczęta zwykle występują tylko w roli kibiców. Najwyższy czas skończyć z takim podejściem. Osiągnięcia dziewcząt muszą być traktowane na równi z osiągnięciami chłopców, gdyż – jak podkreśla wielu trenerów – dziewczęta zazwyczaj z dużo więk...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy