Dołącz do czytelników
Brak wyników

Jak poprowadzić zajęcia sportowe online i uratować swoją grupę?

Artykuł | 16 września 2020 | NR 45
0 562

W dobie koronawirusa kluby sportowe, organizatorzy zajęć sportowych czy wszelkiej maści trenerzy prowadzący zajęcia grupowe zetknęli się z ogromnym wyzwaniem. Część z nich odpuściła treningi, inni przenieśli swoje działania do internetu. W czasach odwołanej olimpiady i niepewnej przyszłości co do sportu w ogóle, godnym uwagi rozwiązaniem jest prowadzenie zajęć w formie online. Poniżej trochę wskazówek od praktyków, jak zrobić to dobrze.

Program treningu

Tutaj do tematu musimy podejść w sposób przemyślany. Standardowy plan zajęć wykorzystywany przez nas w hali treningowej czy terenie na niewiele się zda. Lista rzeczy, których nie uda się zrobić w domu (mniej sprzętu, przestrzeni, sparing partnerów) jest długa, ale koncentracja na możliwościach, a nie ograniczeniach powinna być naszym punktem wyjścia. Weźmy kartkę papieru, zadajmy sobie następujące pytania i zapiszmy odpowiedzi:

POLECAMY

 • Jakie ćwiczenia mogę wykonać w warunkach domowych?
 • Jakie efekty chciałbym, żeby osiągnęli moi podopieczni?
 • Jak mogę wprowadzić element rywalizacji?
 • Jakie cele poboczne mógłby spełniać program treningu?
 • Jakie dodatkowe korzyści mogę osiągnąć, dzięki prowadzeniu treningów w tej formie?

Kluczem będzie tutaj użycie wyobraźni i solidne przemyślenie, które ćwiczenia można wykonać na ograniczonej przestrzeni, jakiego sprzętu potrzebują zawodnicy do wykonania ćwiczeń i jak dobrać poziom trudności ćwiczeń do poziomu zawodników. 

Pamiętajmy, że jeśli coś nie pójdzie po naszej myśli na pierwszym treningu, na następnym możemy to poprawić!

Strona techniczna

Nagranie ćwiczeń w formie wideo i wysłanie do naszych zawodników z prośbą o ich wykonanie to za mało. W ten sposób całkowicie pozbawiamy się kontroli nad procesem szkolenia. Zresztą, czy uczestnicy naszych zajęć nie zasługują na coś więcej?

Lepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie treningu na żywo. Jest wiele narzędzi, które dają nam takie możliwości, a są to między innymi Zoom, Skype czy Clickmeeting. Przed rozpoczęciem cyklu treningowego warto wybrać najlepszą opcję dla siebie i zadbać o logistykę, np. Zoom jest darmowy do 40 min na jedną sesję i musimy to uwzględnić w naszym planie.

Żeby zrobić trening profesjonalnie i zadbać o stronę techniczną od A do Z pomocna będzie checklista. Daje ona gwarancję, że nie zepsujesz treningu jakimś głupim błędem, jak np. rozładowany laptop.

Poniżej lista, z której ja korzystałem przy prowadzeniu zajęć online. Polecam zainspirować się i stworzyć nową na własne potrzeby. 

 1. Przygotuj plan treningu i rozważ formy rywalizacji.
 2. Przygotuj naładowany laptop i ładowarkę.
 3. Przygotuj listę obecności.
 4. Popracuj nad dobrym ustawieniem kamery.
 5. Zadbaj o ładne tło (profesjonalizm).
 6. Włącz transmisję. 
 7. Roześlij link do uczestników (lub IP i hasło, jeżeli korzystają oni z telefonów).
 8. Włącz nagrywanie (nagrania przydadzą się zarówno do analizy, jak i działań promocyjnych).
 9. W czasie treningu dawaj wskazówki, chwal, zapisuj wyniki, motywuj.
 10. Jeśli trening ma trwać dłużej niż 40 minut, to zaproś uczestników na przerwę i w jej trakcie wyślij linka do drugiej transmisji (lub rozważ konto premium).

Zaangażowanie uczestników

Utrzymanie koncentr...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy