Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

28 września 2022

NR 57 (Wrzesień 2022)

Jak rozsądnie korzystać ze sprzętów wspomagających aktywność, by nadal była ona korzystna dla naszego zdrowia?

0 109

O korzyściach płynących z regularnej aktywności fizycznej napisano już wiele. Jej pozytywny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne jest podkreślany na każdym kroku. Ma ona kluczowe znaczenie dla osób w każdym wieku. W erze rozwoju technologii coraz częściej różnego typu sprzęty wyręczają nas w podejmowaniu jakiegokolwiek wysiłku w celu zrealizowania codziennych czynności oraz dodatkowej aktywności fizycznej.

Czym jest aktywność fizyczna i jaki ma wpływ na zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia aktywność fizyczna to ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, wymagający nakładu energii. WHO zaleca minimalne poziomy aktywności dostosowane do odpowiednich grup wiekowych. Podstawę stanowi tutaj przede wszystkim systematyczność i natężenie wysiłku podczas wykonywania aktywności. Regularna aktywność pomaga przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie), które obecnie są poważnym problemem często już w młodym wieku. Oprócz tego wspomaga rozwój fizyczny, co ma szczególne znaczenie u dzieci, jak również stanowi istotny czynnik rozwoju relacji społecznych.

POLECAMY

Udogodnienia ograniczają codzienną aktywność użytkową

O aktywności mówimy nie tylko pod kątem działalności sportowej. Na co dzień mamy wiele możliwości, by zrealizować te minimalne poziomy zalecane przez WHO. Jednak jeśli tylko możemy, postępujemy tak, aby jak najmniej się zmęczyć. Najbardziej prozaicznym przykładem jest korzystanie z windy lub ruchomych schodów. Oczywiście, jeśli mamy ciężkie zakupy lub np. wózek dziecięcy, mieszkamy w wieżowcu na wysokim piętrze, to jest to w pełni uzasadnione, jednak chociaż raz dziennie dla zdrowia warto wejść po schodach. Dla wielu będzie to jedyna poważniejsza aktywność w ciągu dnia.

Najprostsze czynności stają się za trudne

Proste prace domowe, jak posprzątanie podłogi, są dla wielu czynnością, która musi być wykonana za nich przez robota sprzątającego. Podobnie posiadacze ogródków, którzy mają kawałek trawnika do skoszenia, „zlecają” to robotowi koszącemu, chociaż wcześniej byli w stanie użyć kosiarki i spalić zbędne kilogramy podczas tej aktywności. Jak widać, w coraz bardziej błahych czynnościach wyręczają nas technologie, a my zajmujemy się nicnierobieniem.

„Ekologiczna rewolucja” nie sprzyja aktywności

W ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosła popularność elektrycznych rowerów i hulajnóg. Obecnie ma to przede wszystkim wymiar ekonomiczny. Z uwagi na galopujące ceny paliw stają się one tańszym zamiennikiem auta. Jeśli ktoś ma niedaleko do pracy i infrastruktura pozwala na korzystanie z tych środków lokomocji, to wybiera taką alternatywę. Jako środek transportu do szkoły lub pracy są oczywiście doskonałym rozwiązaniem, jednak z punktu widzenia podniesienia poziomu aktywności wśród społeczeństwa jest zupełnie inaczej. Mając możliwość skorzystania z pracy akumulatora w rowerze, którego zasięg pozwala na przejechanie kilkudziesięciu kilometrów bez wysiłku, wykorzystamy jego możliwości w pełni. Tylko czy taka pozorna aktywność przyniesie nam tyle korzyści co jazda na tradycyjnym rowerze? Odpowiedź nasuwa się sama.

Efekt wielogodzinnych ćwiczeń w kilka minut dziennie

Cudowne pasy do ćwiczeń to kolejny hit producentów tego typu sprzętu. Jak uzyskać mięśnie jak u kulturysty, nie widząc na oczy siłowni? Według reklam tych akcesoriów wystarczy tylko kilka minut dziennie nosić takie urządzenie, by w bardzo krótkim czasie osiągnąć efekt wielu sesji treningowych. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy efekty są rzeczywiście takie spektakularne. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że sprzęty tego typu promowane są przez sportowców, dla których to prawdziwy trening powinien być czymś bardziej istotnym. Poprzez ciężką pracę można osiągnąć zamierzone cele. Pójście na łatwiznę i używanie wspomagaczy jest drogą na skróty. Poprzez tradycyjne zajęcia na siłowni nie tylko wzmacniamy organizm. Osiągając kolejne cele, podnosimy poziom motywacji. Poza tym budujemy relacje z innymi ludźmi, którzy korzystają z tych miejsc. Korzyści jest zdecydowanie więcej niż w przypadku wcześniej wspomnianych sprzętów.

Kto ma w tym interes

Rowery i hulajnogi elektryczne nie są tanimi sprzętami. Pod pozorem ekologii promuje się takie środki transportu. Dla producentów są to wielkie zyski. Jak bardzo ekologiczne są to rozwiązania, okaże się, gdy żywotność akumulatorów się skończy. Zresztą już teraz widać, że wiele hulajnóg miejskich (i nie tylko) porzucanych jest byle gdzie i zaśmieca wiele europejskich miast. Ilość cykli ładowania baterii jest ograniczona, więc w kwestii ekologii sprawa jest mocno dyskusyjna. Na pewno tradycyjny rower jest bardziej ekologiczny niż elektryczny.

W jakim kierunku to zmierza

Z perspektywy czasu należy stwierdzić, że cały postęp technologiczny zmierza coraz bardziej w kierunku całkowitego wyręczania człowieka w codziennych zadaniach. Co gorsze, nawet w sferze aktywności fizycznej udział tradycyjnych form działalności rekreacyjnej idzie w stronę technologii. Ma to na celu zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie wysiłku, jaki trzeba włożyć w to, aby uzyskać pożądany efekt danej działalności. Wszystko to nie wyjdzie nam na dobre.

Konsekwencje będą dotkliwe

Już obecnie widać w społeczeństwie konsekwencje braku aktywności fizycznej. Najgorsze jest to, że statystyki te z roku na rok ulegają pogorszeniu w grupie dzieci i młodzieży. Podążając za modą na elektryczne wynalazki, coraz więcej osób z młodego pokolenia z nich korzysta. Mimo iż traktowane może to być jako aktywność fizyczna, nie przynosi pozytywnych rezultatów, gdyż jest to znikomy wysiłek, a ten w odpowiednich dawkach jest zbawienny dla zdrowia dzieci i młodzieży. Takie podejście do rekreacji pogłębi w przyszłości problemy związane z rozwojem chorób cywilizacyjnych. Zyski producentów tego typu sprzętów będą stanowiły tylko niewielki ułamek kosztów, jakie będą co roku ponoszone na leczenie tych schorzeń.

Czy tradycjonaliści mają szanse?

Wszystko zależy od tego, jak młode pokolenie podejdzie do tego zagadnienia. Czy wygoda, dostępność i prostota użytkowania nowych technologii w sferze aktywności fizycznej nie wyprze od lat znanych form sportu i rekreacji ruchowej? Ogromną rolę mają tutaj do spełnienia rodzice, nauczyciele, celebryci i sportowcy. Jako osoby, na których wzorują się młodzi, muszą dać jasny sygnał, że przede wszystkim w czasie wolnym powinniśmy podejmować takie aktywności, które powodują wysiłek fizyczny. Należy promować jego korzystny wpływ na zdrowie, jak również nagłaśniać poważne konsekwencje braku ćwiczeń fizycznych dla organizmu człowieka. Jeśli autorytety pokażą, że taki styl życia jest dobry, to dzieci i młodzież, powielając zachowania swoich idoli, także skorzystają z propozycji przez nich oferowanych. To na pewno wyjdzie wszystkim na dobre.

Połączyć t

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy