Dołącz do czytelników
Brak wyników

Miasto to plansza, czyli coś o grach miejskich

Artykuł | 24 lipca 2018 | NR 33
0 918

Gra miejska to zabawa, w której może wziąć udział każdy, bez względu na płeć czy wiek. Toczy się w przestrzeni miasta – na ulicach, skwerach, przystankach, terenach zielonych – a gracze otrzymują od organizatorów mapy z punktami, w których czekają na nich zadania do wykonania. Jest to doskonały pomysł na poznanie ciekawych miejsc, których być może na co dzień nie odwiedzamy, oraz aktywne spędzenie wolnego czasu.
 

Gry miejskie ostatnimi czasy cieszą się rosnącą popularnością jako ciekawe połączenie integracji oraz odkrywania miasta. Jest to mieszanka znanych od dawna sposobów spędzania czasu: harcerskich podchodów, biegów na orientację, gier i zabaw podwórkowych, spacerów z elementami znanymi z teatru, filmu, dramy czy wreszcie gier RPG i gier komputerowych. 

POLECAMY

Jak sama nazwa wskazuje – gra miejska – toczy się na terenie miasta, ale są też gry, które mogą toczyć się na terenie wsi lub na terenach zielonych, albo tylko w budynkach czy wydzielonych kompleksach zabudowanych. Z reguły jednak jest to przestrzeń ściśle określona regułami gry. Zasady są proste – polega ona na odnalezieniu wyznaczonych na mapie miejsc. W każdym z nich znajdziemy specjalne zadanie, które musimy wykonać wedle zamieszczonych wskazówek, za co otrzymamy punkty. Ta drużyna, która dotrze na metę z największą ich liczbą, wygrywa.

Gra miejska wpisuje się zarówno w grupę gier dydaktycznych, które wymagają wysiłku myślowego, jak i gier ruchowych i sportowych – opartych na wysiłku fizycznym – oraz gier terenowych.
Ich popularność pokazuje, że nie tylko dzieci są chętne do tego typu rozrywki. Na otwarte gry miejskie zgłaszają się zespoły studentów, ale i całe rodziny, osoby niepełnosprawne, a nawet...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy