Dołącz do czytelników
Brak wyników

Miasto to plansza, czyli coś o grach miejskich

Artykuł | 24 lipca 2018 | NR 33
196

Gra miejska to zabawa, w której może wziąć udział każdy, bez względu na płeć czy wiek. Toczy się w przestrzeni miasta – na ulicach, skwerach, przystankach, terenach zielonych – a gracze otrzymują od organizatorów mapy z punktami, w których czekają na nich zadania do wykonania. Jest to doskonały pomysł na poznanie ciekawych miejsc, których być może na co dzień nie odwiedzamy, oraz aktywne spędzenie wolnego czasu.
 

Gry miejskie ostatnimi czasy cieszą się rosnącą popularnością jako ciekawe połączenie integracji oraz odkrywania miasta. Jest to mieszanka znanych od dawna sposobów spędzania czasu: harcerskich podchodów, biegów na orientację, gier i zabaw podwórkowych, spacerów z elementami znanymi z teatru, filmu, dramy czy wreszcie gier RPG i gier komputerowych. 

Jak sama nazwa wskazuje – gra miejska – toczy się na terenie miasta, ale są też gry, które mogą toczyć się na terenie wsi lub na terenach zielonych, albo tylko w budynkach czy wydzielonych kompleksach zabudowanych. Z reguły jednak jest to przestrzeń ściśle określona regułami gry. Zasady są proste – polega ona na odnalezieniu wyznaczonych na mapie miejsc. W każdym z nich znajdziemy specjalne zadanie, które musimy wykonać wedle zamieszczonych wskazówek, za co otrzymamy punkty. Ta drużyna, która dotrze na metę z największą ich liczbą, wygrywa.

Gra miejska wpisuje się zarówno w grupę gier dydaktycznych, które wymagają wysiłku myślowego, jak i gier ruchowych i sportowych – opartych na wysiłku fizycznym – oraz gier terenowych.
Ich popularność pokazuje, że nie tylko dzieci są chętne do tego typu rozrywki. Na otwarte gry miejskie zgłaszają się zespoły studentów, ale i całe rodziny, osoby niepełnosprawne, a nawet emeryci.

Jest wiele powodów, dla których warto zorganizować grę miejską:

  • po pierwsze, żeby się dobrze bawić – gry miejskie pozwalają łączyć różne aktywności, które sprawiają nam przyjemność: od sprawnościowych, przez artystyczne, do multimedialnych,
  • po drugie, żeby lepiej poznać swoje miasto, jego historię i różne zakamarki,
  • po trzecie, żeby zintegrować uczestników, którzy na co dzień żyją obok siebie i niewiele o sobie wiedzą.

Jak można zorganizować grę miejską?

Do organizacji gry miejskiej można wykorzystać firmę, która zawodowo je organizuje. W internecie bez trudu znajdziemy ofertę firmy eventowej prezentującej gotowe scenariusze nie tylko gier miejskich. Jeżeli dysponujemy zespołem ludzi (np. mogą to być nauczyciele wf), którzy nie boją się wyzwań i mają dobre pomysły, możemy sami zorganizować grę miejską. 

Organizacja gry w kilku krokach wygląda następująco:

  1. Określenie celu gry. Jest wiele powodów, dla których warto zorganizować grę miejską. Po pierwsze, żeby się dobrze bawić – gry miejskie pozwalają łączyć różne aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Po drugie, żeby lepiej poznać swoje miasto, jego historię i różne zakamarki. Po trzecie, żeby zintegrować mieszkańców, którzy na co dzień żyją obok siebie i niewiele o sobie wiedzą.
  2. Uczestnicy i uczestniczki. Oczywiście nie ma gry bez jej uczestników i uczestniczek. W grach miejskich zazwyczaj biorą udział drużyny minimum dwuosobowe, jednakże optymalna liczba członków w drużynie to 3–4 osoby. Taka liczba pozwoli na zaangażowanie i wykazanie się w poszczególnych zadaniach większości z nich. Jednocześnie możemy założyć, że każda z osób w drużynie będzie posiadać inne umiejętności potrzebne do rozwiązania poszczególnych zagadek i zadań, dzięki czemu wszyscy będą mieli szansę na efektywny udział w grze.
  3. Wymyślenie fabuły gry. Każda gra miejska powinna opierać się na określonym motywie przewodnim. Może to być np. fabuła książki lub komiksu, legenda albo motyw filmowy. Świetnie sprawdzają...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy