Dołącz do czytelników
Brak wyników

Miasto to plansza, czyli coś o grach miejskich

Artykuł | 24 lipca 2018 | NR 33
0 684

Gra miejska to zabawa, w której może wziąć udział każdy, bez względu na płeć czy wiek. Toczy się w przestrzeni miasta – na ulicach, skwerach, przystankach, terenach zielonych – a gracze otrzymują od organizatorów mapy z punktami, w których czekają na nich zadania do wykonania. Jest to doskonały pomysł na poznanie ciekawych miejsc, których być może na co dzień nie odwiedzamy, oraz aktywne spędzenie wolnego czasu.
 

Gry miejskie ostatnimi czasy cieszą się rosnącą popularnością jako ciekawe połączenie integracji oraz odkrywania miasta. Jest to mieszanka znanych od dawna sposobów spędzania czasu: harcerskich podchodów, biegów na orientację, gier i zabaw podwórkowych, spacerów z elementami znanymi z teatru, filmu, dramy czy wreszcie gier RPG i gier komputerowych. 

POLECAMY

Jak sama nazwa wskazuje – gra miejska – toczy się na terenie miasta, ale są też gry, które mogą toczyć się na terenie wsi lub na terenach zielonych, albo tylko w budynkach czy wydzielonych kompleksach zabudowanych. Z reguły jednak jest to przestrzeń ściśle określona regułami gry. Zasady są proste – polega ona na odnalezieniu wyznaczonych na mapie miejsc. W każdym z nich znajdziemy specjalne zadanie, które musimy wykonać wedle zamieszczonych wskazówek, za co otrzymamy punkty. Ta drużyna, która dotrze na metę z największą ich liczbą, wygrywa.

Gra miejska wpisuje się zarówno w grupę gier dydaktycznych, które wymagają wysiłku myślowego, jak i gier ruchowych i sportowych – opartych na wysiłku fizycznym – oraz gier terenowych.
Ich popularność pokazuje, że nie tylko dzieci są chętne do tego typu rozrywki. Na otwarte gry miejskie zgłaszają się zespoły studentów, ale i całe rodziny, osoby niepełnosprawne, a nawet emeryci.

Jest wiele powodów, dla których warto zorganizować grę miejską:

 • po pierwsze, żeby się dobrze bawić – gry miejskie pozwalają łączyć różne aktywności, które sprawiają nam przyjemność: od sprawnościowych, przez artystyczne, do multimedialnych,
 • po drugie, żeby lepiej poznać swoje miasto, jego historię i różne zakamarki,
 • po trzecie, żeby zintegrować uczestników, którzy na co dzień żyją obok siebie i niewiele o sobie wiedzą.

Jak można zorganizować grę miejską?

Do organizacji gry miejskiej można wykorzystać firmę, która zawodowo je organizuje. W internecie bez trudu znajdziemy ofertę firmy eventowej prezentującej gotowe scenariusze nie tylko gier miejskich. Jeżeli dysponujemy zespołem ludzi (np. mogą to być nauczyciele wf), którzy nie boją się wyzwań i mają dobre pomysły, możemy sami zorganizować grę miejską. 

Organizacja gry w kilku krokach wygląda następująco:

 1. Określenie celu gry. Jest wiele powodów, dla których warto zorganizować grę miejską. Po pierwsze, żeby się dobrze bawić – gry miejskie pozwalają łączyć różne aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Po drugie, żeby lepiej poznać swoje miasto, jego historię i różne zakamarki. Po trzecie, żeby zintegrować mieszkańców, którzy na co dzień żyją obok siebie i niewiele o sobie wiedzą.
 2. Uczestnicy i uczestniczki. Oczywiście nie ma gry bez jej uczestników i uczestniczek. W grach miejskich zazwyczaj biorą udział drużyny minimum dwuosobowe, jednakże optymalna liczba członków w drużynie to 3–4 osoby. Taka liczba pozwoli na zaangażowanie i wykazanie się w poszczególnych zadaniach większości z nich. Jednocześnie możemy założyć, że każda z osób w drużynie będzie posiadać inne umiejętności potrzebne do rozwiązania poszczególnych zagadek i zadań, dzięki czemu wszyscy będą mieli szansę na efektywny udział w grze.
 3. Wymyślenie fabuły gry. Każda gra miejska powinna opierać się na określonym motywie przewodnim. Może to być np. fabuła książki lub komiksu, legenda albo motyw filmowy. Świetnie sprawdzają się także uniwersalne motywy, takie jak poszukiwanie skarbów, podróż, próba rozwiązania mrocznej tajemnicy lub zagadki, ratowanie świata przed kataklizmem itp. 
 4. Określenie zasad gry. W tym punkcie należy jasno i konkretnie ustalić zasady obowiązujące w grze, np. jaka jest minimalna i maksymalna liczebność drużyn? Czy wygrywa tylko jedna drużyna, czy też każda, która wykona poprawnie zadania? Czy liczy się czas wykonania zadań, czy tylko poprawność ich wykonania? Zasady muszą być spisane i przedstawione uczestnikom i uczestniczkom na początku gry.
 5. Stworzenie scenariusza. Scenariusz gry to dokładny opis wydarzenia. Powinna się w nim znaleźć dokładnie opisana fabuła oraz poszczególne stanowiska i zadania do wykonania. 
 6. Określenie, czego potrzebujemy do realizacji gry. Na tym etapie robimy coś na kształt listy zakupów, część rzeczy znajdujących się na niej będziemy musieli rzeczywiście kupić, część wydrukować, część być może uda nam się pożyczyć albo pozyskać.
 7. Przeprowadzenie gry. To najprzyjemniejszy moment całego procesu. Cały czas jednak trzeba mieć na uwadze potencjalne zagrożenia, które mogą utrudnić jej przebieg. 
 8. Dokonanie ewaluacji gry. Gra powinna się zakończyć podsumowaniem, w którym uczestnicy i uczestniczki będą mieć okazję podzielenia się własnymi odczuciami i spostrzeżeniami. Na tym etapie pamiętajmy też o dwóch rzeczach: podziękowaniach dla osób, które wspierały nas w przygotowaniu gry i o zamieszczeniu relacji z jej przebiegu (opatrzonej zdjęciami), np. w mediach społecznościowych.

 

Teren gry. Do gry wybiera się możliwie najatrakcyjniejszą trasę. Ważne jest, by dokładanie określić, gdzie będzie toczyć się gra. Najlepiej wydrukować fragment mapy miasta np. z Google Maps i na nim zaznaczyć obszar zabawy. Każdy zawodnik lub każda drużyna powinna taką mapę otrzymać. Można na nim zaznaczyć punkty, które trzeba odwiedzić, by otrzymać kolejne zadania do wykonania. Większość dzieci, zwłaszcza starszych, woli jednak, by lokalizacja pozostała tajemnicą i trzeba było ją samodzielnie odkryć na podstawie wskazówek, np. rozwiązać zagadkę lub rozpoznać dane miejsce na zdjęciu. 

Rozmieszczenie punktów kontrolnych w dużej mierze jest zależne od pogody. Jeśli jest spore ryzyko, że będzie padać, miejsca, w których gracze będą wykonywać kolejne zadania, powinny znaleźć się pod dachem, np. w hali dworca, kawiarni, holu centrum handlowego czy na klatce schodowej. Oczywiście wcześniej warto sprawdzić, czy w danym miejscu będzie możliwe rozegranie danej konkurencji.

Zadania do wykonania

Zadania stawiane przed uczestnikami gry powinny być różnorodne, czyli m.in.:

 • wykorzystujące zdolności manualne – lepienie z plasteliny, kolorowanie, rysowanie czy wyklejanie;
 • wymagające sprawności ruchowej – rzuty do celu, bieg z przeszkodami, skoki w workach, pokonywanie przeszkód;
 • takie, w których trzeba popisać się wiedzą z danej dziedziny, np. wymienić 3 przykłady dyscyplin sportowych, których wyniki podaje się w jednostkach czasu;
 • wymagające logicznego myślenia, np. rozwiązywanie zagadek czy łamigłówek lub zabawa w detektywa;
 • oparte na współpracy, np....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy