Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

28 września 2022

NR 57 (Wrzesień 2022)

Nie każdy rodzi się mistrzem – jak reagować w sytuacji, gdy uczeń spełnia sportowe ambicje rodziców?

0 273

Nic tak nie napędza zainteresowania sportem wśród społeczeństwa, jak sukcesy sportowców. Widać to bardzo często w naszym kraju. Fale popularności poszczególnych dyscyplin zwykle przybierają maksima po wielkich sukcesach reprezentantów Polski. Wówczas wiele dzieci chce zostać Lewandowskim, Gortatem, Kubicą, Radwańską, Świątek lub Hurkaczem. Ma to miejsce w sportach zarówno indywidualnych, jak i drużynowych.

Wizja wielkich pieniędzy

Sukces sportowy niesie ze sobą wymierne korzyści finansowe. Nagłówki prasowych i internetowych artykułów bardzo często podkreślają kwoty transferów lub wysokości nagród finansowych w turniejach. Ten aspekt zazwyczaj jest decydujący w przypadku rodziców, którzy podejmują decyzję o zapisaniu dziecka do określonej sekcji lub klubu sportowego. Oczywiście wielkie pieniądze to prawda, ale dojście do takiego poziomu nie jest pisanie każdemu, kto w dzieciństwie zaczyna uprawiać jakiś sport. W początkowych etapach są to przede wszystkim koszty ponoszone przez rodziców i są to niemałe kwoty.

POLECAMY

Mnie się nie udało, ale dziecko będzie mistrzem

Zdarza się, że rodzic w swojej młodości też uprawiał jakiś sport. Z różnych przyczyn jego kariera sportowa nie potoczyła się tak, jak tego oczekiwał, a swoje niespełnione marzenia sportowe próbuje zrealizować poprzez zaangażowanie swojej pociechy w trening określonej dyscypliny. Wówczas za punkt honoru stawia sobie osiągnięcie wysokich rezultatów w rywalizacji z udziałem swojego dziecka. Takie podejście zazwyczaj nie prowadzi do zamierzonych celów.

Czy dzieci tego chcą?

Bardzo często wbrew woli dziecka rodzice angażują je w wiele zajęć, nie tylko sportowych. Tłumaczą to zazwyczaj jego dobrem. Zwykle nie jest to prawda. Młody człowiek zmuszany jest do treningów, które nie sprawiają mu przyjemności i uprawia sport, którego najzwyczajniej w świecie nie lubi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy