Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

28 września 2022

NR 57 (Wrzesień 2022)

Nie każdy rodzi się mistrzem – jak reagować w sytuacji, gdy uczeń spełnia sportowe ambicje rodziców?

0 97

Nic tak nie napędza zainteresowania sportem wśród społeczeństwa, jak sukcesy sportowców. Widać to bardzo często w naszym kraju. Fale popularności poszczególnych dyscyplin zwykle przybierają maksima po wielkich sukcesach reprezentantów Polski. Wówczas wiele dzieci chce zostać Lewandowskim, Gortatem, Kubicą, Radwańską, Świątek lub Hurkaczem. Ma to miejsce w sportach zarówno indywidualnych, jak i drużynowych.

Wizja wielkich pieniędzy

Sukces sportowy niesie ze sobą wymierne korzyści finansowe. Nagłówki prasowych i internetowych artykułów bardzo często podkreślają kwoty transferów lub wysokości nagród finansowych w turniejach. Ten aspekt zazwyczaj jest decydujący w przypadku rodziców, którzy podejmują decyzję o zapisaniu dziecka do określonej sekcji lub klubu sportowego. Oczywiście wielkie pieniądze to prawda, ale dojście do takiego poziomu nie jest pisanie każdemu, kto w dzieciństwie zaczyna uprawiać jakiś sport. W początkowych etapach są to przede wszystkim koszty ponoszone przez rodziców i są to niemałe kwoty.

POLECAMY

Mnie się nie udało, ale dziecko będzie mistrzem

Zdarza się, że rodzic w swojej młodości też uprawiał jakiś sport. Z różnych przyczyn jego kariera sportowa nie potoczyła się tak, jak tego oczekiwał, a swoje niespełnione marzenia sportowe próbuje zrealizować poprzez zaangażowanie swojej pociechy w trening określonej dyscypliny. Wówczas za punkt honoru stawia sobie osiągnięcie wysokich rezultatów w rywalizacji z udziałem swojego dziecka. Takie podejście zazwyczaj nie prowadzi do zamierzonych celów.

Czy dzieci tego chcą?

Bardzo często wbrew woli dziecka rodzice angażują je w wiele zajęć, nie tylko sportowych. Tłumaczą to zazwyczaj jego dobrem. Zwykle nie jest to prawda. Młody człowiek zmuszany jest do treningów, które nie sprawiają mu przyjemności i uprawia sport, którego najzwyczajniej w świecie nie lubi.
Podejmuje się tego, by nie sprawić przykrości rodzicowi. W innej dyscyplinie mógłby osiągać lepsze wyniki, ale wybór opiekuna padł na tę konkretną. Zazwyczaj wiąże się to przede wszystkim z perspektywą większych pieniędzy w przyszłości, które można osiągnąć, uprawiając bardziej medialny sport. Rodzic widzi tylko potencjalne korzyści, nie zauważając przy tym potrzeb dziecka.

Kluczowe kwestie

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą sprawą jest rozmowa z dzieckiem. Należy je spytać, czy dana dyscyplina odpowiada jego zainteresowaniom. Nie można młodemu człowiekowi narzucać konkretnych aktywności. Jeśli określony sport nie spełnia jego oczekiwań, to może spróbować czegoś innego. Wybór jest duży i dziecko musi przede wszystkim mieć wewnętrzną motywację do podjęcia treningów. Tylko wówczas ma szansę na osiągnięcie sukcesu. Bez tego będzie tylko tracić czas, a rodzice – pieniądze. Lepiej być mistrzem w niszowej dyscyplinie, niż męczyć się w czymś, co nie sprawia przyjemności.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Przed podjęciem decyzji warto przedstawić dziecku wszystkie aspekty wyczynowego uprawiania sportu. Należy podkreślić, że najważniejsza jest systematyczność. Istotną kwestią jest również to, że nie zawsze będzie wygrywać. Porażka jest nieodzownym elementem życia sportowca, treningi często bywają monotonne i mogą przyjść momenty zwątpienia. Jednak wtedy trzeba je przezwyciężyć, bo im trudniej coś przychodzi, tym większe ma to znaczenie. Sukces zdobyty po ciężkiej pracy lepiej smakuje.

Warto posłużyć się przykładem zawodowych sportowców

Wielu sportowców z czołówki światowej w różnych dyscyplinach wydało swoje biografie. W nich opisują swoje początki. Pokazują, w jaki sposób dochodzili do miejsca, w którym obecnie się znajdują. Bardzo często wskazują na różne przeciwności, z jakimi musieli się zmagać na różnych etapach swojej kariery. Posłużenie się ich przykładem będzie dla młodego sportowca pewną wskazówką, jednocześnie pokaże, z jakimi problemami może się spotkać w trakcie sportowego życia. Takie przedstawienie sprawy wyjaśni, że wizja ogromnych pieniędzy jest na początku drogi odległym celem. Najpierw trzeba ciężko trenować, by w przyszłości zbierać owoce tej pracy. Oczywiście nie każdemu jest pisane zrobienie wielkiej sportowej kariery i to też trzeba podkreślać, dlatego równie wielką wagę należy przykładać do nauki. W sporcie może nie wyjść, ale mając inne alternatywy, nawet wizja niespełnionej kariery daje możliwość życia na bardzo dobrym poziomie.

Kiedy przychodzi pierwszy sukces

Bez wątpienia osiągnięcie dobrego wyniku na zawodach jest dla młodego sportowca czymś bardzo ważnym. Daje mu to motywację do dalszych treningów, utwierdzając jednocześnie w przekonaniu, że dokonał właściwego wyboru. Zdarza się, że takie wydarzenie następuje już na początku sportowej drogi. Ma to miejsce w szczególności u utalentowanych dzieci, które na starcie prezentują lepsze przygotowanie od swoich rówieśników, a jednocześnie sytuacja finansowa ich rodziców daje możliwość korzystania z zajęć na wyższym poziomie, z lepszymi trenerami, co może przełożyć się na wzrost umiejętności sportowych dzieci.

Wyniki coraz lepsze, presja wzrasta

Wysoki poziom sportowy młodego zawodnika sprawia, że spada na niego coraz większa presja. Zazwyczaj staje się ona udziałem rodziców, którzy widząc, że ich pociecha osiąga bardzo dobre wyniki, nie chcą, by ta dobra passa została przerwana. Wówczas wymagania zaczynają rosnąć, a dziecko nie jest w stanie im sprostać. Zbyt duży nacisk ze strony rodziców bardzo źle wpływa na młodego sportowca – wzrasta poziom stresu, który ma destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne dziecka. W takim wypadku wyniki sportowe mogą ulec znacznemu pogorszeniu.

Gdy rodzic uważa się za wyrocznię

Tego typu sytuacje są najgorsze z punktu widzenia zawodnika zaczynającego swoją przygodę ze sportem. To trener powinien mieć główne zdanie w kwestii przygotowania zawodnika. Jednak bardzo często rodzice znacząco utrudniają pracę trenerów. Zamiast dopingować swoje pociechy, kwestionują decyzje trenerów, zakłócając treningi, jak i przeprowadzanie rywalizacji sportowej. Jest to zjawisko nagminne, które bardzo ciężko wyeliminować ze sportu młodzieżowego. Rodzice powinni zrozumieć, że to zdanie trenera jest decydujące i powinni je w pełni respektować. Agresję słowną, jak i fizyczną często okazują również wobec sędziów. Takie zachowanie stanowi bardzo zły przykład dla dzieci. 

 

 

Nadmierne eksploatowanie młodych zawodników

Jest to bardzo poważny problem. Młody organizmy powinien stopniowo wchodzić w reżim treningowy. Tylko poprzez stopniowe i rozłożone w czasie zwiększanie obciążeń początkujący adepci sportu mogą w przyszłości osiągnąć zamierzone efekty. Kiedy sukces sportowy nadchodzi szybko, zarówno rodzic, jak i bardzo często trenerzy chcą w maksymalnie krótkim czasie osiągnąć jak najwięcej. To prowadzi do nadmiernej ilości startów, której młody organizm nie jest w stanie wytrzymać. Z punktu widzenia rodzica można to zrozumieć, jednak trener powinien być profesjonalistą i jego obowiązkiem jest dbanie o zdrowie zawodnika. Należy wybierać tylko te starty, które są najważniejsze, pamiętając o okresach regeneracji, które są niezwykle istotne dla zawodników w każdym wieku, a w szczególności dla dzieci i młodzieży. Lepiej czasami sobie odpuścić, niż na siłę pokazywać, jakim się jest mocnym zawodnikiem. Mądry zawodnik i trener powinni wiedzieć, gdzie jest granica, której nie powinno się przekraczać.

Poważne konsekwencje nieprzemyślanych działań

W pogoni za kolejnymi zwycięstwami często gubi się rozsądek. Nie zauważa się konsekwencji, jakie może nieść dla młodego sportowca przeciążenie zarówno treningami, jak i zbyt dużą ilością startów. Takie podejście zwykle kończy się poważnymi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy