Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

18 maja 2022

NR 55 (Maj 2022)

Nie takie oczywiste. Czyli jakie sporty są uznawane za narodowe w różnych częściach świata

0 1485

Znaczenie sportu we współczesnym świecie jest ogromne. Zasięg tego zjawiska jest praktycznie nieograniczony. W dobie internetu i telewizji w zasadzie w każdym zakątku świata można śledzić dowolną dyscyplinę sportu. Niektóre z nich dotarły prawie do każdego kraju, stając się jednymi z najpopularniejszych. Są też takie, których tradycja jest głęboko zakorzeniona tylko w określonych państwach. Tam stanowią istotny element tożsamości kulturowej, która praktykowana jest od setek lat. Zarówno te najpopularniejsze, jak i tradycyjne dyscypliny sportu są przez mieszkańców traktowane w wyjątkowy sposób, do tego stopnia, że władze oficjalnie uznają je za sporty narodowe na podstawie odpowiednich przepisów prawnych.

Na szczytach popularności

Oceniając popularność danego sportu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ilość kibiców danej dyscypliny. Z drugiej zaś strony ten czynnik przekłada się także na czynne uprawianie danej aktywności przez ludzi na całym świecie lub w określonym kraju. Zdecydowanym liderem tego zestawienia jest piłka nożna. Szacuje się, że na świecie ma 3,5 miliarda fanów. Drugie miejsce tego zestawienia może być dla wielu zaskakujące. Zajmuje je krykiet, którym interesuje się od 2 do 3 miliardów kibiców. Dyscyplina ta jest bardzo popularna w Azji, szczególnie w Indiach, dlatego nie może dziwić tak wielka liczba fanów tej dyscypliny. Podium rankingu zamyka koszykówka, która może pochwalić się ilością fanów zbliżoną do krykieta. Kolejne miejsca zajmują: hokej na lodzie i na trawie (łącznie), tenis ziemny, siatkówka, tenis stołowy, baseball, futbol amerykański i rugby oraz golf.

POLECAMY

Ustanowione prawnie lub zwyczajowo

Często określa się daną dyscyplinę jako sport narodowy danego kraju. Zazwyczaj jest to traktowane umownie z uwagi na popularność danego sportu, osiągnięcia zawodników na arenie międzynarodowej lub wynalezienie i ustanowienie zasad danej dyscypliny w tym państwie. Są jednak takie dyscypliny, które ze względu zarówno na wcześniej wymienione czynniki, jak i na istotne znaczenie kulturowe, są prawnie ustanowione sportami narodowymi. Związane są one często z wielowiekową tradycją uprawiania dyscypliny, która jest charakterystyczna tylko dla danego kraju, przez co stanowi dziedzictwo kulturowe tego obszaru. Mając na uwadze takie przesłanki, kilkanaście krajów na świecie na mocy odpowiednich przepisów prawnych ustanowiło swoje sporty narodowe.

Futbolowe potęgi z Ameryki Południowej

Diego Maradona, Leo Messi, Pele, Diego Forlan czy Luis Suarez – każdy kibic piłkarski na świecie zna te nazwiska. Reprezentacja Urugwaju była pierwszym mistrzem świata w piłce nożnej, Brazylia natomiast zdobyła aż 5 tego typu tyt...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy