Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

29 czerwca 2021

NR 50 (Lipiec 2021)

Początki nowożytnych igrzysk olimpijskich

0 690

Igrzyska olimpijskie – te dwa słowa rozgrzewają emocje każdego fana sportu. Najważniejsze sportowe wydarzenie ówczesnego świata ma swoją bogatą historię. Związana jest ona zarówno z czasami starożytnymi, jak i współczes- nością. Początki nowożytnych igrzysk i ich rozwój stanowią szczególnie interesujący obszar rozważań, co przedstawione zostanie w tym tekście.

Igrzyska olimpijskie interesują nas przede wszystkim ze względu na budzące emocje współzawodnictwo sportowe odbywające się co 4 lata. Stanowi ono główny cel i wyzwanie dla sportowców.

Należy jednak pamiętać, że igrzyska olimpijskie to nie tylko rywalizacja sportowa. To także ważne wydarzenie historyczne, które od czasów starożytnych towarzyszy człowiekowi. Wydarzenie to ma swoją bogatą tradycję. Oglądając telewizyjną relację, głównie z ceremonii otwarcia igrzysk, nie zastanawiamy się nad jej poszczególnymi elementami. Kojarzymy historię związaną ze zniczem olimpijskim czy olimpijską flagą, ale nie zawsze wiemy, jaka jest podstawowa zasada igrzysk, jaki utwór jest hymnem igrzysk, w jakim celu odbywa się defilada sportowców podczas ceremonii otwarcia zawodów. 

POLECAMY

Igrzyska olimpijskie i olimpiada

Oglądając transmisje sportowe, czytając teksty dziennikarzy, często można się spotkać z zamiennym stosowaniem dwóch pojęć związanych z olimpijskim współzawodnictwem: igrzyska olimpijskie i olimpiada. Choć pojęcia te są ze sobą silnie związane, to jednak nie są tożsame. 

Już w antycznej tradycji igrzyskami olimpijskimi określano okres, w którym toczyła się rywalizacja sportowa. Z kolei olimpiadą był 4-letni okres pomiędzy kolejnymi igrzyskami. Ważne jest, by nauczyciele wychowania fizycznego precyzyjnie używali obu pojęć, a różnicę pomiędzy nimi podkreślali na każdym kroku. 

Podstawowa zasada nowożytnych igrzysk 

Starożytne współzawodnictwo, zwłaszcza w jego początkowej fazie, było wyraźnie ograniczone do świata greckiego. Uczestnikami igrzysk byli przede wszystkim mieszkańcy greckich państw-miast. Z czasem uległo to zmianie i reprezentanci odleglejszych miejscowości dołączali do społeczności olimpijskich zawodników. 

Głównym powodem ograniczenia dostępu innych nacji do olimpijskiej rywalizacji był dostęp do informacji o igrzyskach, a także wysokie koszty dotarcia do Olimpii. Nie bez znaczenia były także względy polityczne. O ile pokój boży...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy