Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

16 maja 2023

NR 61 (Maj 2023)

Problemy wychowania fizycznego we współczesnej szkole

0 39

Wychowanie fizyczne jest bardzo istotnym elementem w procesie edukacji i wychowania. Pomimo tak ważnego znaczenia, jego rola jest w istotnym stopniu umniejszana, a nauczyciele napotykają na problemy, wobec których nie ma prostych rozwiązań. Pomimo prób systemowych rozwiązań na różnym szczeblu, nie widać pozytywnych aspektów tych działań. Co gorsza, z roku na rok nasilają się negatywne konsekwencje nieprzemyślanych decyzji.

Czym jest i jakie są cele wychowania fizycznego

Wychowanie fizyczne jest elementem procesu wychowania, którego zadaniem jest przygotowanie człowieka do uczestnictwa w kulturze fizycznej. Do jego podstawowych celów zalicza się przede wszystkim: kształtowanie prawidłowej postawy ciała, rozwijanie sprawności fizycznej, podnoszenie odporności i zdrowia organizmu oraz wyrabianie nawyków czynnej rekreacji.

POLECAMY

Kompetencje nauczyciela WF

Istnieje powszechny stereotyp, że osoba, która jest dobra w sporcie, studiuje wychowanie fizyczne. Jest w tym trochę prawdy, jednak całe studia obejmują wiele dyscyplin sportu i raczej trudno spotkać człowieka, który w każdej byłby mistrzem. Poza tym kierunek ten wiąże się z dużą ilością teoretycznej wiedzy – od anatomii, poprzez fizjologię wysiłku, elementy psychologii i wiele innych zagadnień, o których wielu ludzi nawet nie słyszało. Wystarczy tylko spojrzeć na wcześniej przywołaną definicję. To wszystko sprawia, że wychowanie fizyczne można z pełną świadomością traktować jako interdyscyplinarną dziedzinę. 

Pozycja wychowania fizycznego na tle innych przedmiotów szkolnych

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy