Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nauczyciel WF w roli trenera

28 listopada 2018

NR 35 (Listopad 2018)

Rozgrzewka – ważna część lekcji wychowania fizycznego

0 1793

Przystępując do realizacji zajęć sportowych z dziećmi i młodzieżą w ramach lekcji wychowania fizycznego czy innych programów sportowych, należy pamiętać o właściwej ich konstrukcji. Oprócz części głównej, o której wszyscy pamiętają, są jeszcze dwie, równie istotne składowe: część wstępna (rozgrzewka) oraz część końcowa. Musimy pamiętać, iż każde zajęcia sportowe należy zacząć od rozgrzewki. Wśród dzieci, szczególnie w młodszych klasach, tę część lekcji powinien prowadzić nauczyciel. W tym okresie sportowej edukacji zapoznają się one z wieloma nowymi ćwiczeniami. Uczą się je prawidłowo wykonywać, a także poznają znaczenie rozgrzewki w lekcji wychowania fizycznego. Rola nauczyciela jest więc kluczowa w dalszym rozwoju sportowym dziecka.

Nieco inaczej jest w przypadku młodzieży. Mając za sobą kilka lat zajęć wychowania fizycznego, dysponując już znacznym zasobem ćwiczeń, powinni oni sami prowadzić tę część zajęć. Na początku musi być duża kontrola ze strony nauczyciela, ale z czasem powinien on pozwolić uczniom na większą samodzielność w prowadzeniu rozgrzewki, korygując jednocześnie dobór i wykonanie ćwiczeń. Taki sposób postępowania znacznie ułatwi prowadzenie zajęć sportowych.
Celem rozgrzewki jest zwiększenie funkcjonalnych możliwości organizmu, a tym samym stworzenie optymalnych warunków do wykazania największej zdolności do pracy. Uzyskać to można poprzez ćwiczenia angażujące mięśnie całego ciała, wykonywane ze wzra...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy