Część wstępna zajęć przez wielu trenerów czy nauczycieli bardzo często traktowana jest jako przykry obowiązek. Większość z nas pieczołowicie przygotowuje część główną, zapominając o wartości, jaką może i powinien nieść ze sobą początkowy etap treningu. Jeden ze środków treningowych, który jest niezwykle popularny szczególnie w najmłodszych kategoriach wiekowych to berek. Czy można korzystać z niego również w treningu starszych zawodników? Czy w berku możemy nauczyć techniki?
Wostatnim czasie spotkałem się z wieloma opiniami mówiącymi, że berek to jedynie zabawa przygotowująca zawodników do treningu i szkoda czasu na ten środek, należy go pomijać lub korzystać z niego sporadycznie. Nic bardziej mylnego! Z berka bardzo często korzystają np. trenerzy klubów Ekstraklasy. Oprócz aspektu przygotowania do zajęć, berek spełnia również doskonałą rolę w tzw. team building. Zawodnicy w tej luźnej formie mogą lepiej się poznać, pożartować, a przy okazji dobrze przygotować się do dalszej części zajęć.
Bez wątpienia omawiany środek treningowy jest jednak najczęściej wykorzystywany w najmłodszych grupach wiekowych, a więc w skrzatach oraz żakach. Niemal każda jednostka treningowa rozpoczyna się od berka, który jest bardzo lubiany przez dzieci. Ma to duże znaczenie, ponieważ początkowy etap przygody z piłką dla wielu młodych zawodników jest dużym przeżyciem. Zabawa ruchowa, nierzadko oparta o bajko...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!