Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

16 listopada 2021

NR 52 (Listopad 2021)

Tajniki skutecznej komunikacji

0 260

Praca nauczyciela wychowania fizycznego polega na ciągłym komunikowaniu się. Jej pod- stawę stanowi komunikacja na linii nauczyciel – uczniowie. Nie można jednak zapominać o innych grupach (np. rodzice, inni nauczyciele, dyrekcja szkoły itp.), z którymi wuefista wchodzi w interakcję. Skuteczne prowadzenie różnorodnej komunikacji wymaga poznania podstawowych zasad towarzyszących temu procesowi.

Komunikacja jest bardzo intuicyjnym procesem. Bez większego przygotowania teoretycznego jesteśmy w stanie dogadać się z drugim człowiekiem. Doskonale widać to na przykładzie niemowląt. Mimo iż nie potrafią mówić, to jednak są w stanie skutecznie uzyskać to, czego chcą. Problemem jest, gdy w tej komunikacji pojawiają się pewne zakłócenia. 

W pracy nauczyciela wychowania fizycznego pojawia się problem braku zrozumienia komunikatów, które stara się on przekazać swoim podopiecznym. Problem ten nie musi wynikać z braku chęci czy zwyczajnego nieposłuszeństwa uczniów. Jego przyczyną może być stosowanie niewłaściwych komunikatów lub używanie ich w niewłaściwy sposób. Prostym rozwiązaniem może okazać się poznanie modeli komunikacji i podjęcie próby wykorzystania ich we własnej praktyce. 

POLECAMY

Wspólne części wszystkich modeli

W teorii komunikacji mowa jest o kilku modelach, które mają ułatwiać proces porozumiewania się. Na przestrzeni lat ulegały one znacznym modyfikacjom, dodawano do nich nowe elementy, rozszerzano stare. W ten sposób w literaturze pojawiło się kilka schematów, które ułatwiają odnalezienie się w zagadnieniu komunikacji. Ważnym aspektem każdego kolejnego modelu są części, które pojawiały się we wcześniejszych opracowaniach. W ten sposób można odnaleźć elementy, któr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy