Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

18 marca 2019

NR 37 (Marzec 2019)

Turystyka rowerowa jako pozalekcyjne zajęcia rekreacyjne

0 1029

Jazda na rowerze powszechnie uznawana jest za sport całego życia. Wiąże się to z mało kontuzyjnym oraz prozdrowotnym charakterem pracy mięśniowej w formie rekreacyjnej, którą uprawiać można w każdym wieku. Warto zachęcić do niej również uczniów.

Zajęcia rowerowe idealnie sprawdzają się latem i wiosną, jednak przy odpowiednim przygotowaniu oraz dogodnych warunkach atmosferycznych, można niekiedy wdrażać je jesienią lub nawet zimą. Przed przeprowadzeniem zajęć każdy prowadzący powinien zaznajomić się z trasą oraz ewentualnymi trudnościami terenu, które tam występują. Ważne jest sprawdzenie stanu technicznego rowerów oraz zabezpieczenie uczniów w działające światła oraz kaski. 

Stan techniczny roweru – każdy rower powinien posiadać działające światła z przodu i z tyłu, odpowiednio nasmarowany łańcuch, sprawny układ hamulcowy, napompowane opony oraz dostosowaną wysokość siodełka do wzrostu. Przed wyjazdem zaleca się przeglądy rowerów w specjalistycznych serwisach. 

Osoba prowadząca – powinna posiadać zestaw podstawowych kluczy, pompkę oraz dętki różnych rozmiarów, włącznie z zestawem naprawczym. Dodatkowo najważniejszym el...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy