Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

18 marca 2019

NR 36 (Marzec 2019)

Turystyka rowerowa jako pozalekcyjne zajęcia rekreacyjne

529

Jazda na rowerze powszechnie uznawana jest za sport całego życia. Wiąże się to z mało kontuzyjnym oraz prozdrowotnym charakterem pracy mięśniowej w formie rekreacyjnej, którą uprawiać można w każdym wieku. Warto zachęcić do niej również uczniów.

Zajęcia rowerowe idealnie sprawdzają się latem i wiosną, jednak przy odpowiednim przygotowaniu oraz dogodnych warunkach atmosferycznych, można niekiedy wdrażać je jesienią lub nawet zimą. Przed przeprowadzeniem zajęć każdy prowadzący powinien zaznajomić się z trasą oraz ewentualnymi trudnościami terenu, które tam występują. Ważne jest sprawdzenie stanu technicznego rowerów oraz zabezpieczenie uczniów w działające światła oraz kaski. 

Stan techniczny roweru – każdy rower powinien posiadać działające światła z przodu i z tyłu, odpowiednio nasmarowany łańcuch, sprawny układ hamulcowy, napompowane opony oraz dostosowaną wysokość siodełka do wzrostu. Przed wyjazdem zaleca się przeglądy rowerów w specjalistycznych serwisach. 

Osoba prowadząca – powinna posiadać zestaw podstawowych kluczy, pompkę oraz dętki różnych rozmiarów, włącznie z zestawem naprawczym. Dodatkowo najważniejszym elementem jest dobrze wyposażona apteczka.

Wyposażenie ucznia – każdy uczestnik wyjazdu rowerowego, poza sprawnością swojego sprzętu, powinien posiadać kask oraz kamizelkę odblaskową. W świetle prawa kamizelki odblaskowe powinny mieć na sobie pierwsza i ostatnia osoba kolumny. Jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosowanie ich u wszystkich uczestników. Kolejnym nieodzownym elementem jest posiadanie małego plecaka, w którym powinny znajdować się takie rzeczy jak: zabezpieczenie przed deszczem (płaszcz), zabezpieczenie przed słońcem (czapka), woda oraz wysokoenergetyczne produkty, które należy spożywać podczas planowanych postojów. Należy pamiętać, aby plecak był w miarę możliwości lekki – żeby nie obciążać kręgosłupa. Podczas wielodniowych wypraw pozostały prowiant i rzeczy należy przewozić w samochodach lub innych pojazdach transportowych.

Kolumna rowerowa – powinna być zwarta, uczestnicy jadą jeden za drugim. Należy zwrócić uwagę na odstęp pomiędzy rowerzystami. Odpowiednio zachowany dystans winien być nie większy niż 5 m oraz nie mniejszy niż 1 m, ze względu na ewentualną drogę hamowania osoby jadącej przed. Ważne jest, aby uczestnicy, którzy jeżdżą najwolniej byli ustawieni na początku kolumny, bezpośrednio za prowadzącym, w związku z narzuceniem właściwego tempa dla reszty grupy. Najsprawniejsze osoby powinny być usytuowane z tyłu, trzymając się tempa grupy. Kolumnę zamyka drugi opiekun, który obserwuje szyk, jadąc z tyłu. Maksymalna liczba uczestników wyjazdu rowerowego przypadająca na dwóch prowadzących to 13 uczniów, gdyż maksymalna liczba pojazdów zgodnie z prawem nie może przekraczać 15.

Zajęcia nie wymagają wcześniejszej rozgrzewki, należy jednak przypomnieć o prawidłowej technice jazdy na rowerze. Technika ta uwzględnia między innymi odpowiednie naciskanie nogą na pedały (poduszką stopy) oraz umiejętności dostosowania biegów do trudności wynikających na trasie, a także dopasowania stylu jazdy do własnych możliwości fizycznych. Podczas wszystkich wyjazdów rowerowych należy uwzględnić postoje na posiłki oraz uzupełnienie płynów. Nie powinno się praktykować wśród dzieci spożywania płynów w czasie jazdy, gdyż może to spowodować utratę równowagi.

POLECAMY

Formę rekreacyjną można przeprowadzać w różnych miejscach:

  1. Wycieczki do lasu – najbardziej przystępną opcją wiosenno-letnich wypraw rowerowych jest zaplanowanie wycieczki do lasu. Głównym, pozytywnym aspektem jest przede wszystkim wysoki kontakt uczniów z przyrodą. Sprawdza się to idealnie w przypadku miast, w których dostęp do leśnych terenów jest ograniczony. Należy pamiętać o starannym przeanalizowaniu trasy oraz zabezpieczeniu uczniów z przodu i z tyłu, aby nie dopuścić do rozłączenia grupy. Trudności, które można napotkać w lesie to obłamane gałęzie drzew, wystające korzenie lub mocno piaszczyste drogi. Prowadzący powinien przypominać o możliwości zmiany biegów w rowerach oraz uprzedzać o napotkanych trudnościach.
  2. Wycieczki szosowe – poruszanie się w ruchu drogowym wymaga odpowiedniego przeszkolenia, z którym wiąże się posiadanie karty rowerowej. Planując jazdę drogą asfaltową, podstawą jest odpowiednie rozmieszczenie grupy oraz oznakowanie. W przypadku wysokich krawężników, należy przestrzegać uczniów, aby nie dojeżdżali blisko krawędzi jezdni, gdyż może doprowadzić to do wypadku. Warto zaznaczyć, że poruszając się w grupie, nie należy wykonywać gwałtownego hamowania oraz manewrów. Należy przestrzegać oraz systematycznie zwracać uwagę, aby uczniowie nie jechali w parach, obok siebie. Prawidłowe rozmieszczenie to...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy