Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

12 stycznia 2023

NR 59 (Styczeń 2023)

Wielki sport zimą – ciekawe historie dotyczące zimowych igrzysk olimpijskich

0 44

Nic nie działa tak na fanów sportu jak wielkie imprezy sportowe. Poza piłkarskim mundialem, to igrzyska olimpijskie gromadzą największe rzesze kibiców zarówno na obiektach, na których się odbywają, jak i przed telewizorami i w internecie. Ich zimowa odsłona może nie cieszy się równie wielkim zainteresowaniem jak letnia rywalizacja, jednak co cztery lata entuzjaści sportów zimowych mogą podziwiać swoich idoli rywalizujących na najważniejszej dla każdego sportowca imprezie. Dla zawodników biorących udział w igrzyskach zdobycie medalu olimpijskiego jest zwieńczeniem wieloletnich przygotowań i czołowym osiągnięciem w karierze.

Zimowe igrzyska olimpijskie – oficjalnie rok po zakończeniu

Tradycja zimowych igrzysk olimpijskich nie jest tak bogata jak ich letniego odpowiednika. Pierwsza impreza tej rangi odbyła się w 1924 r. we francuskim Chamonix. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, iż jej pierwotna nazwa to „Tydzień Sportów Zimowych”. Dopiero rok później na Kongresie Olimpijskim w Pradze impreza została uznana za I Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Nowe otwarcie w historii sportu miało miejsce 27 maja 1925 r., kiedy zaakceptowano tekst Karty Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Co do zasady miały odbywać się w tym samym roku co letnie igrzyska olimpijskie. Organizator miał również być ten sam w przypadku obu zawodów, o ile zagwarantował przeprowadzenie ZIO w pełnym programie.

POLECAMY

Kluczowy problem – brak śniegu

Jednym z nielicznych aspektów, na który organizatorzy ZIO nie mają żadnego wpływu, jest pogoda. Ta nierzadko przyprawiała ich o poważny ból głowy. Już w 1928 r. w Sankt Moritz aura sprawiła poważne problemy organizacyjne. Start biegu narciarskiego zaczął się przy temperaturze 0°C. Kilkadziesiąt minut później słupek rtęci poszybował do ponad 20°C. Utrudniło to ukończenie rywalizacji narciarskiej i uniemożliwiło przeprowadzenie zawodów łyżwiarskich. Krytyczny brak śniegu sprawił ogromne problemy Insbruckowi w 1964 r. Z pomocą przyszło 2000 żołnierzy. Zwieźli oni z austriackich lodowców 20 000 m³ śniegu, umożliwiając bezproblemowe przygotowanie tras olimpijskich. Podobnie wiosenne warunki spędzały sen z powiek organizatorom ZIO w Sarajewie w 1984 r. Jednak tutaj tuż przed imprezą pogoda pokazała swoje zimowe oblicze i wszelkie zmartwienia odeszły w niepamięć.

Amatorzy czy zawodowcy?

„Jest amatore...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy