Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

13 stycznia 2023

NR 59 (Styczeń 2023)

Z barwnych dziejów strojów sportowych

0 39

Wiadomo, że stroje sportowe ewoluują nieustannie. W jakimś stopniu i one mogą bowiem wpływać na wyniki zawodników, warunkując swobodę i obszerność ruchów. Czasem strój startowy charakteryzuje się specyficznymi przeszyciami, wzmocnieniami w newralgicznych miejscach. Odmienną kwestią są także nowe linie wzornicze i kolorystyczne, które mają wspomagać sprzedaż ubiorów klubowych kibicom czy też uczestnikom rekreacji ruchowej.

Poniżej zaprezentujemy ciekawostki z historii ewolucji zalecanych ćwiczącym ubiorów. Uwagę skoncentrujemy na materiałach, z których je wykonywano. Przekonamy się, że osoby prowadzące zajęcia ruchowe musiały samodzielnie szyć obuwie i stroje dla uczniów… Ostatecznie będzie można także wyjaśnić kwestię stosowania butów na wysokim obcasie w trakcie zajęć, gier i zabaw ruchowych.

Wydawca podręcznika z 1890 r. zwracał uwagę m.in. na strój rowerzysty: „Ubranie cyklisty musi być takie, aby nie krępowało ruchów i nie dawało oporu wiatrowi. Czapeczka myśliwska, lekka, ale dobrze przylegająca, opatrzona zasłonką płócienną z tyłu na lato – uszkami na zimę. Kurtka z miękkiej wełny, przylegająca do ciała, zapięta pod szyję, ze stojącym kołnierzem. Żadnej kamizelki. Koszula flanelowa może być zastąpiona przez kaftanik „jersey” zwany. Spodnie, w miarę szerokie, sięgać będą trochę niżej kolan, ale tak, aby nie krępowały zgięcia w nich. Trzy guziki pod kolanem, z boku, w czasie jazdy należy pozostawić odpięte. Obuwie, obszerne i giętkie, nie powinno ściskać nogi w kostce; dlatego też zalecamy ciżmy sznurowane i dobre, wełniane pończochy. Cyklista musi mieć wygląd przyzwoity i zawsze w podróży rękawiczki. Na wyścigi najlepszą zwierzchnią odzieżą jest gęsty, siatkowy „jersey” kolorowy. […] Dobry płaszcz nieprzemakalny z kapturem jest niezbędny, szczególniej w porach wiosny i jesieni. Płaszcz, zwinięty, ma być przymocowany rzemykami pod rękojeścią kierownika”.

Ciekawe, jakie wrażenie na rywalach z peletonu wywarłby zawodnik, który współcześnie „odstawiłby się” w strój zgodny z powyższym opisem… Ta wełniana kurtka, te ciżmy sznurowane. Ależ zadałby szyku… A te trzy rozpięte guziczki pod każdym kolanem!

Niemałe znaczenie do stroju kolarza przywiązywał Kazimierz Laskowski – autor specjalistycznego podręcznika z 1912 r.: „Jak cyklista ma się w podróż ubrać. Bardzo to ważna kwestia. Przede wszystkim zalecamy używać jedynie ubrania czysto wełnianego lub flanelowego, które się do skóry nigdy nie przylepi i ciała nie oziębia, a przeto jeźdźca od zaziębienia chroni. […] Co do koloru, to używany jest powszechnie granatowy lub ciem...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy