Wielu z nas, nauczycieli wychowania fizycznego, łączy obowiązki szkolne z pracą w klubie sportowym. Specyfika pracy w klubie jest zgoła inna niż codzienna, szkolna rzeczywistość. W sekcjach sportowych mamy styczność w dużej mierze z rodzicem zaangażowanym, próbującym spełnić oczekiwania i potrzeby dziecka. O ile w szkole współpraca z rodzicami nie zawsze układa się po naszej myśli, o tyle w klubie sportowym jest nam zdecydowanie łatwiej nawiązać nić porozumienia.
Naszym wspólnym celem jest rozwój dziecka, a zaangażowanie rodziców w ten proces może nam tylko pomóc (przy naszej odpowiedniej postawie i konsekwentnym działaniu). Współpraca z rodzicami to kluczowy aspekt naszej pracy. Rodzice są ważnym ogniwem procesu treningowego. Dobre relacje oraz wzajemna pomoc w znaczny sposób ułatwi nam pracę z dziećmi.
POLECAMY
Dlaczego ważna jest odpowiednia komunikacja z rodzicami?
Rodzice mogą być roszczeniowi, zwłaszcza jeśli nasze działania nie są zbieżne z ich wyobrażeniami i oczekiwaniami. Rodzic jest dla dziecka pierwszym trenerem, to on zaprowadza malucha na nasz trening, to dzięki jego zaangażowaniu dziecko ma szansę na rozwój sportowy (i nie tylko).
Każdy z nas słyszał o KOR – Komitecie Oszalałych Rodziców, o którym co jakiś czas wspominają media. Niewłaściwe zachowanie na trybunach, wywieranie presji na dzieciach, wulgaryzmy skierowane do sędziego, a nawet bójki między rodzicami mają miejsce nawet podczas rozgrywek najmłodszych (8–10-latków).
Negatywne zachowania opiekunów mogą poważnie zaburzyć rozwój sportowy dziecka, a nawet być przyczyną rezygnacji młodego człowieka ze sportu. Dzieci patrząc na rodziców, czerpią z ich postawy najgorsze wzorce.
Problemy mogą pojawiać się również na treningach. Nawet jeśl...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!