Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwój zawodowy

15 maja 2019

NR 38 (Maj 2019)

Zasady współpracy z rodzicami

0 921

Wielu z nas, nauczycieli wychowania fizycznego, łączy obowiązki szkolne z pracą w klubie sportowym. Specyfika pracy w klubie jest zgoła inna niż codzienna, szkolna rzeczywistość. W sekcjach sportowych mamy styczność w dużej mierze z rodzicem zaangażowanym, próbującym spełnić oczekiwania i potrzeby dziecka. O ile w szkole współpraca z rodzicami nie zawsze układa się po naszej myśli, o tyle w klubie sportowym jest nam zdecydowanie łatwiej nawiązać nić porozumienia.

Naszym wspólnym celem jest rozwój dziecka, a zaangażowanie rodziców w ten proces może nam tylko pomóc (przy naszej odpowiedniej postawie i konsekwentnym działaniu). Współpraca z rodzicami to kluczowy aspekt naszej pracy. Rodzice są ważnym ogniwem procesu treningowego. Dobre relacje oraz wzajemna pomoc w znaczny sposób ułatwi nam pracę z dziećmi. 

POLECAMY

Dlaczego ważna jest odpowiednia komunikacja z rodzicami?

Rodzice mogą być roszczeniowi, zwłaszcza jeśli nasze działania nie są zbieżne z ich wyobrażeniami i oczekiwaniami. Rodzic jest dla dziecka pierwszym trenerem, to on zaprowadza malucha na nasz trening, to dzięki jego zaangażowaniu dziecko ma szansę na rozwój sportowy (i nie tylko).

Każdy z nas słyszał o KOR – Komitecie Oszalałych Rodziców, o którym co jakiś czas wspominają media. Niewłaściwe zachowanie na trybunach, wywieranie presji na dzieciach, wulgaryzmy skierowane do sędziego, a nawet bójki między rodzicami mają miejsce nawet podczas rozgrywek najmłodszych (8–10-latków).

Negatywne zachowania opiekunów mogą poważnie zaburzyć rozwój sportowy dziecka, a nawet być przyczyną rezygnacji młodego człowieka ze sportu. Dzieci patrząc na rodziców, czerpią z ich postawy najgorsze wzorce.

Problemy mogą pojawiać się również na treningach. Nawet jeśl...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy