Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

17 maja 2021

NR 49 (Maj 2021)

„Akademia Aktywnego Przedszkolaka” – moja praca sportowa z dziećmi (poradnik)

0 999

„Akademia Aktywnego Przedszkolaka” to program dodatkowych zajęć sportowych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Są to cykliczne, zorganizowane i profesjonalnie prowadzone zajęcia ruchowo-sportowe, odbywające się na terenie przedszkola, z wykorzystaniem piłek różnych rozmiarów oraz innych przyborów. Wykorzystuję zabawy i gry ruchowe, które są podstawą wychowania fizycznego u dzieci w wieku przedszkolnym.

Wprogramie wykorzystuje się elementy najbardziej popularnych gier zespołowych i dyscyplin sportowych, jak koszykówka, siatkówka, piłka nożna, piłka ręczna oraz tenis.

POLECAMY

Charakterystyka zajęć

Zajęcia w ramach „Akademii Aktywnego Przedszkolaka” prowadzone są i przeznaczone głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym, można je jednak organizować już w grupach żłobkowych dla dzieci od drugiego roku życia. Ważne jest, aby wszystkie dzieci w grupie potrafiły chodzić. 

Gdy tylko dziecko nauczy się chodzić, warto zapewnić mu dużo ruchu, aby się zdrowo rozwijało.

Po drugim roku życia, kiedy człowiek nabywa umiejętność chodzenia, staje się on bardzo ruchliwy i ciekawy życia. Chęć zdobywania kolejnych zdolności jest bardzo silna. Dlatego ważne jest, aby zapewnić dzieciom bardzo dużo ruchu po to, by mogły doskonalić swoją motorykę ruchową i wzmacniać swoją koordynację.

W zajęciach z najmłodszymi dziećmi warto nawiązać kontakt, dać im się poznać oraz dać się polubić. Wtedy osiągniemy największe efekty. Osoba prowadząca takie zajęcia musi być bardzo skupiona i mieć oczy dookoła głowy. Dzieci w wieku przedszkolnym mają to do siebie, że w każdej chwili mogą się znaleźć po drugiej stronie sali, wyjść z niej czy wejść na jakieś przedmioty, a następnie z nich spaść. 
Wyzwaniem dla prowadzącego jest to, aby w jak największym stopniu skupić uwagę dziecka na danym zadaniu. 

Dzieci od drugiego roku życia rozwijają się podobnie, lecz każde z nich może nabyć pewne umiejętności chwytania, łapania czy rzucania w innym czasie.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo ciekawe świata, dlatego warto wykorzystywać różne przedmioty, takie jak piłki, grzybki, woreczki, aby zachęcić do zabawy i skupienia uwagi na jednym zadaniu. To właśnie często zmieniające się przedmioty sprawiają dzieciom najwięcej radości i dostarczają dużo zabawy. 

Najważniejsze jest to, by każdy uczestnik miał możliwość posiadania swojego ciekawego przedmiotu do ćwiczeń. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć swoje zamierzone cele z tak młodym człowiekiem.
Zajęcia z tak małymi dziećmi należy zacząć od zebrania ich w jednym miejscu, najlepiej w kole, lub gdzieś przy ścianie. Nie jesteśmy w stanie sprawić, aby dzieci ustawiły się np. w jednej linii, tak jak na typowym wychowaniu fizycznym. Tutaj każde zadanie należy przedstawić w formie świetnej zabawy.

Zajęcia warto rozpocząć od przywitania dzieci, a następnie wspólnego śpiewania. Dziecko już przy tym aktywizuje swoje ciało i przygotowuje je do kolejnych ćwiczeń. Przybory i inne pomoce do naszych zajęć muszą być na początku schowane, niewidoczne dla spostrzegawczych oczek przedszkolaków. Kolorowe zabawki są dla nich bardzo interesujące, natychmiast chcą je oglądać i się nimi bawić, czego efektem jest to, że ciężko byłoby skupić ich uwagę na naszym planie zajęć. Kiedy skończymy już rozgrzewkę (mam tu na myśli ruch przy śpiewie i kilka ruchów biegowych po sali), możemy przejść do ćwiczeń z przyborami. 
Wykorzystujemy różnego rodzaju piłki tak, by dziecko uczyło się chwytać i łapać przedmioty o zmiennej wielkości. Podczas jednych zajęć dobrze jest wykorzystać minimum dwa przedmioty. Dzieci szybko się nudzą i chcą ciągle odkrywać coś innego oraz wykonywać inne zadania. Musimy tutaj pamiętać o tym, że jedno ćwiczenie przedszkolak jest w stanie wykonywać przez maksymalnie 1–2 min. Po tym czasie wprowadzamy kolejne.
 


Te zajęcia to tak naprawdę Zorganizowany Chaos pod Pełną Kontrolą Prowadzącego.

Trzydzieści minut na jednostkę lekcyjną w zupełności wystarczy. Na koniec naszych zajęć po odłożeniu sprzętu, należy ponownie całą energię przeznaczyć na to, aby dzieci usiadły w jednym miejscu. Dobrym elementem na koniec jest nagrodzenie przedszkolaków, np. stempelkiem lub pieczątką na rękę. Działa to zawsze pozytywnie, ponieważ dzieci czują się nagrodzone za swój wkład pracy w zajęcia.

Mam nadzieję, że mój artykuł przyda się osobom, które pracują sportowo z dziećmi i przyczyni się do zwiększania skuteczności i efektywności takiej pracy. 
 

Przypisy