Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna , Otwarty dostęp

7 września 2021

NR 51 (Wrzesień 2021)

Aspekty zdrowotne uczniów po pandemii COVID-19 a powrót do szkoły

0 808

Jaki jest świat w dobie pandemii? Jacy byli uczniowie po powrocie do szkoły w maju i czerwcu 2021 oraz jacy będą we wrześniu 2021 roku? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. Odpowiedzi są niepewne, niedokładne, niedoskonałe – „być może”, „nie jestem pewny(-a) czy…”, „nie wiem, czy przeszłam, czy przeszedłem COVID”, „każdy przechodzi inaczej”, „nie wiem, od czego zależą objawy chorobowe”. Tak czy inaczej, wszyscy musieliśmy się zmierzyć z pandemią i nikt się nie spodziewał, w jakim stopniu zmieni się nasze życie.

O epidemii mówi się wtedy, kiedy choroba ma zasięg lokalny, czyli obejmuje miasto, kraj, a nawet kilka sąsiadujących państw. Mianem pandemii natomiast określa się szybko szerzące się choroby zakaźne ogarniające swym zasięgiem całe państwa, jeden z kontynentów lub nawet cały świat (Jaśkiewicz, Goździalska, Kaducáková, 2012). Termin pandemia pochodzi z języka greckiego (pan – „wszyscy”, demos – „ludzie”). Pandemia – to plaga przynosząca wiele nieszczęść i śmierci, dlatego dla ludzkości jest ona wielkim utrapieniem. Dodatkowo, czas jej występowania nie jest bliżej określony, może trwać miesiącami, a nawet latami.

Wirusy – to najmniejsze czynniki zakaźne. Na ogół kojarzą się one z chorobami wieku dziecięcego, uznawanymi za niegroźne. Większość z nich przebiega łagodnie, szczególnie w zdrowej populacji. Jednak wirusy mają zdolność do częstszego zmieniania się (mutowania), a co za tym idzie – tworzenia szczepów dotąd niespotykanych, czasem bardzo niebezpiecznych dla ludzi (Krawczyk, 2020). W konsekwencji, z jednej z mutacji może powstać nowa, niebezpieczna dla człowieka choroba. Brak ruchu spowodowany zdalnym nauczaniem (12.03–26.06.2020 oraz 26.10.2020–15.01.2021 klasy I–III i do 14.05.2021 klasy starsze) przyczynił się do pojawienia się dodatkowych problemów, jak: nadwaga, otyłość u uczniów, ale także przyjmowanie dosyć często nieprawidłowych pozycji siedzących lub leżących oraz nadmierne obciążanie kręgosłupa, co sprzyjało powstawaniu wad postawy. To wszystko może mieć negatywny wpływ na organizm w późniejszym etapie życia i skutkować poważnymi chorobami...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy